logotyp

  • image
  • image
  • image

Nawożenie trawników

OGRODNIKAby nasz trawnik cieszył wzrok soczystą, ciemną zielenią a stopę miękkością perskiego dywanu należałoby zastosować odpowiednie nawożenie. Łatwo zaobserwować, kiedy ten zabieg jest potrzebny; trawa jest wtedy koloru jasnozielonego, często rzadka. Nawożenie w zależności od jakości gleby stosujemy od 1 – 2 razy w sezonie do 5-ciu.

Wybór nawozu. Na rynku jest duży asortyment środków do nawożenia trawników, jaki wybrać? Jak wszystkim w dzisiejszym naszym życiu, sprzedażą nawozów kieruje marketing. Czyli co miesiąc, dwa należałoby kupować inny nawóz, na kwiecień, na czerwiec – lipiec itd. Co wiąże się również z odpowiednią ceną, bo przecież ten nawóz jest „specjalny” i wyjątkowy. Jest w tym trochę prawdy niemniej wszystkie proponowane nawozy mają względnie podobny skład. Najtaniej nabyć granulowany np. FLOROVIT, FRUKTUS lub AZOFOSKĘ do trawników. Te nawozy stosujemy 2 – 3 razy w sezonie do 5 w zależności od potrzeb trawnika i ilości nawożenia. Drugą opcją jest stosowanie nawozów droższych, o przedłużonym uwalnianiu substancji odżywczych, takich jak np. SUBSTRAL, OSMOCOTE. Są to granulaty pokryte powłoką powodującą, że nawóz uwalnia się sukcesywnie w ciągu np. 3 – 5 miesięcy. W takim przypadku możemy nawozić raz nawozem całosezonowym, ewentualnie pod koniec sierpnia poprawić jesiennym. Jeśli w trawniku pojawia się mech jest to oznaka zwiększonego zakwaszenia gleby. Możemy wtedy zastosować nawóz ze środkiem uśmiercającym mchy, tzw. ANTYMECH. Niezależnie należałoby również zmienić kwasowość takiej gleby rozsypując dolomit lub wapno. Oddzielnym i poważnym tematem, jest sposób nawożenia. Nawożenie ręczne wymaga sporo wprawy i doświadczenia. Nie polecałbym nauki tej czynności na własnym trawniku (cudzym również). Można wypalić trawę miejscami lub w najlepszym przypadku otrzymamy trawnik „łaciaty” w plamy- dorodnej, ciemnozielonej trawy na przemian z żółtą, mniej dorodną. Polecam siewniki rotacyjne, w których nawóz rozpyla kręcące się kółko, wprawiane w ruch za pomocą przekładni podczas prowadzenia siewnika po trawie. Dostępne są zarówno wersje na kółkach, które prowadzi się po murawie, jak i mniejsze urządzenia, które trzymamy przed sobą a nawóz rozpylamy kręcąc korbką. Obie wersje posiadają regulacje dawkowania substancji rozsiewanej. W ramach ostrzeżenia muszę przestrzec przed zakupem siewników rynienkowych. Jest to istny „wynalazek szatana”, jeśli chodzi o nawożenie. Takowy siewnik wygląda w następujący sposób; plastikowa rynienka z otworkami zawieszona jest pomiędzy dwoma kółkami; prowadząc go po trawniku nawóz smuży powoli otworami. Niestety, w praktyce tego rodzaju urządzenia kompletnie się nie sprawdzają. Trawnik częstokroć, jest w paski, ponieważ wylatujący otworkami nawóz nie jest rozpylany, tylko spada swobodnie w postaci rzędu kresek, co powoduje, że trawa w jednym miejscu jest bujna i ciemnozielona na przemian z niższą jasnozieloną. Siewniki te potrafią po zatrzymaniu upuścić jeszcze dawkę nawozu, co skutkuje wypaleniem trawy w tym miejscu.

Wyżej opisanymi siewnikami można rozpylać rożne substancje. Można siać nimi trawę przy zakładaniu trawnika, można rozpylać różnego rodzaju nawozy jak i również wapno i dolomit

Grzegorz Piotrowski architekt krajobrazu

ekobud

przedsiebiorcabyc

Wypełnij krótką ankietę

ankieta2014

Przegląd online

wydanie 44 2014 

Zobacz wydania archiwalne:

38, 3940414243

22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 , 33 , 34 , 35, 36, 37

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21

TransMediq druk

Dom Biala Dalia druk

Reklamy

Partnerzy Medialni

14 15

16moje piaseczno

, 10

Felietony

Share on Myspace