Starania o zachowanie pamięci o żydowskich mieszkańcach miasta, których społeczność na początku II wojny światowej liczyła około sześciuset osób, a którzy zniknęli z miasta wraz z likwidacją getta w 1941 roku, czynił już lata temu ceniony w Konstancinie-Jeziornie lekarz –dr Zbigniew Cechnicki. Temat powrócił podczas prac nad wydaną w 2021 roku przez miłośników historii Konstancina-Jeziorny i okolic Pawła Komosy, Witolda Rawskiego i Adama Zyszczyka książką „Sztetl Jeziorna. Dzieje żydowskiej społeczności Jeziorny, Skolimowa i Konstancina od XVII w. do 1941 r.” Wniosek w sprawie upamiętnienia żydowskiej społeczności w 80. rocznicę likwidacji getta złożyło do Rady Miejskiej Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina-Jeziorny. Procedury zajęły sporo czasu, ale w końcu uchwała w sprawie posadowienia głazu z tablicą upamiętniająca została przez radnych podjęta na sesji w dniu 22 marca 2023 r.
– To będzie w miejscu dawnej księgarni. Nieopodal warsztatu Joska Freimana, bożnicy Chajwentregiera, sklepu Majorkowej. W centrum Jeziorny. W środku miasta, o którym pisałem nie tak dawno temu na portalu. W sercu tej części miejscowości, gdzie do 1941 roku mieszkała żydowska społeczność, gdzie mieściła się żydowska gmina wyznaniowa Jeziorna. Tak jak marzył dr Zbigniew Cechnicki – napisali twórcy portalu historycznego okolicekonstancina.pl i autorzy wspomnianej wyżej książki.
Pomnik-głaz ma się pojawić na gminnej działce w sąsiedztwie ronda Armii Krajowej. Uzgodniony z IPN napis na tablicy ma brzmieć następująco „Dla upamiętnienia społeczności żydowskiej, żyjącej na terenie obecnej gminy Konstancin-Jeziorna, eksterminowanej przez Niemców w czasie II wojny światowej, oraz tych Polaków, którzy nieśli jej pomoc. Społeczność Gminy Konstancin-Jeziorna Konstancin-Jeziorna, 2023 r."
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze