Gmina Lesznowola zrezygnowała z wykonania otworu wód geotermalnych, ale jak podkreśla urząd – temat nie jest całkowicie zamknięty. Przez wiele tygodni w mediach społecznościowych mieszkańcy gminy Lesznowola żyli tematem planowego otworu wód geotermalnych, który miał być wykonany w Mysiadle. Jednak radni podjęli decyzję, w wyniku której gmina nie będzie korzystać z geotermii. Przypomnijmy, że energia geotermalna wykorzystuje ciepło pochodzące z wnętrza ziemi do produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Uzyskuje się ją poprzez odwierty do naturalnie gorących wód podziemnych.
– Temat wykonania badawczego otworu geotermalnego na terenie Mysiadła był omawiany na Komisjach Merytorycznych Rady Gminy Lesznowola. Posiedzenia w tej sprawie odbyły się trzy razy – w czerwcu, we wrześniu (spotkanie robocze) oraz w listopadzie. Radni po dogłębnej analizie warunków dofinansowania, możliwości finansowych Gminy Lesznowola oraz potrzeb Mieszkańców, zaopiniowali negatywnie i nie wyrazili zgody na podpisanie przez Wójta Gminy umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na dofinansowanie wykonania odwiertu otworu geotermalnego badawczego, wobec czego do podpisania umowy nie doszło – wyjaśnia Agnieszka Adamus z lesznowolskiego magistratu.
Same zalety
Z decyzji gminy nie jest zadowolony m.in. radny Marcin Kania, który wielokrotnie podkreślał zalety wykorzystania energii geotermalnej.
– Rezygnacja z wykonania otworu wód termalnych w Mysiadle to niegospodarność oraz szkoda wielkich rozmiarów. W dobie europejskiego przejścia na zieloną energię oraz nadchodzących przepisów zakazujących m.in. ogrzewania nowych budynków użyteczności publicznej paliwami kopalnymi, Lesznowola nie powinna pozwalać sobie na zmarnowanie takiej szansy na rozwój odnawialnych źródeł energii. Warto podkreślić także potencjał tych wód w celach rekreacyjnych i leczniczych, które mogłyby znacząco poprawić jakość życia Mieszkańców i wspierać rozwój turystyki zdrowotnej w Naszym regionie – powiedział nam radny Marcin Kania.
Dodatkowo radny podkreśla, że Lesznowola jest wskazywana jako jedna z najlepszych lokalizacji do budowy ciepłowni geotermalnej na Niżu Polskim, a gmina w ostatnim naborze NFOŚiGW otrzymała najlepszą pozycję punktową.
– Z punktu widzenia warunków złożowych warte jest podkreślenia, że obszar Piaseczna i Lesznowoli został już bardzo dobrze rozpoznany otworami wiertniczymi, więc prawdopodobieństwo uzyskania zakładanych parametrów jest bardzo wysokie. Ponadto z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że wody te będą bogate w pierwiastki o charakterze leczniczym. Jak wyglądają tego typu inwestycje i jaką cieszą się popularnością, widać na przykładzie choćby Wręczy czy Uniejowa. Każdy prawdziwy samorządowiec z pewnością też rozumie, że takie obiekty to są wpływy do budżetu gminy, cały rynek usług towarzyszących, który niesie nowe miejsca pracy i także nowe podatki – przekazał nam Marcin Kania.
Urząd twierdzi jednak, że decyzja radnych nie przekreśla geotermii całkowicie.
– Nie można powiedzieć, że Gmina Lesznowola definitywnie zrezygnowała z geotermii, natomiast ma obecnie inne priorytety inwestycyjne. Najpilniejszą potrzebą jest budowa nowych szkół, a także budowa i modernizacja dróg gminnych – podkreśla rzecznik urzędu Agnieszka Adamus.
Napisz komentarz
Komentarze