Początek roku szkolnego dla każdego rodzica jest wielkim wyzwaniem logistycznym. Po wakacyjnej beztrosce przychodzi czas podejmowania decyzji. Szkoła i przedszkole wyznaczają rytm dnia do tego dochodzą zajęcia dodatkowe.
Jak wybrać zajęcia odpowiednie dla naszego dziecka?
Dla każdego dziecka będzie to sprawa indywidualna, uzależniona od jego predyspozycji. Aby były one efektywne, powinny sprawiać dziecku radość i rozwijać jego pasje. Warto w pierwszej kolejności zapytać dziecko o to, na jakich zajęciach najbardziej mu zależy i spróbować znaleźć na nie czas w tygodniowym grafiku. To też zwiększa szanse na przeforsowanie tych zajęć, które z naszego punktu widzenia są ważne i niezbędne jak np. basen czy nauka języka obcego. Nie realizujmy swoich ambicji i niespełnionych marzeń. Jeśli nasza córka marzy o robotyce, a my sądzimy, że umiejętność gry na pianinie przyniesie jej więcej pożytku, możemy się srodze rozczarować. Jeśli zajęcia są źle dobrane i jest ich zbyt wiele, mogą frustrować i nudzić nasze dziecko, przynosząc odwrotny efekt.
Rodzaje zajęć
Obecnie na rynku mamy szeroki wachlarz możliwości. Zajęcia organizują szkoły, domy kultury, prywatne kluby i świetlice. Zajęcia możemy podzielić na ruchowe, artystyczne, językowe oraz zajęcia stawiające na rozwój konkretnych umiejętności.
Zajęcia ruchowe to między innymi: gimnastyka, taniec, rytmika, basen, judo, piłka nożna, korektywa. Tego typu zajęcia mają ogromny wpływ na sprawność fizyczną, na prawidłowy rozwój, redukują wady postawy, zwiększają wydolność organizmu są również świetną okazją do tego, by dać upust energii skumulowanej w młodym organizmie. Uprawianie sportu nie tylko rozwija ogólną sprawność fizyczną, ale ma też wiele innych pozytywnych aspektów, np. psychologicznych – poprawia wiarę w siebie, czy społecznych – uczy zachowania w grupie i współdziałania zespołowego
Zajęcia artystyczne to: malarstwo, teatr, nauka śpiewu czy gry na instrumencie i wiele innych. Prowadzone pod okiem specjalisty dają możliwość rozwoju różnych zdolności, poszerzają horyzonty, rozwijają kreatywność.
Nauka języków obcych wpływa korzystnie na rozwój dzieci, rozwija umiejętności umysłowe, poprawia zdolność uczenia się, koncentracji, zapamiętywania, rozwija wielozadaniowość i umiejętność podejmowania decyzji.
Pomóżmy dziecku znaleźć coś, co je naprawdę interesuje. Decydując się na konkretne zajęcia warto też brać pod uwagę to, gdzie są realizowane. Czas potrzebny na dojazd ze szkoły czy domu na zajęcia trzeba uwzględnić w grafiku zarówno pociechy, jak i swoim, jeśli to my musimy dziecko na nie zawieźć. Pamiętajmy, że im młodsze dziecko, tym więcej czasu powinno mieć na „robienie nic”, czyli nieskrępowaną zabawę. Nastolatek również potrzebuje odpoczynku, czasu na życie towarzyskie, wystarczająco długi sen.
Zajęcia pozalekcyjne w dobie koronawirusa
W roku szkolnym 2019/2020 r. w oświacie miało miejsce wiele zmian wywołanych pandemią koronawirusa. Dzieci przez 3,5 miesiąca zamknięte w domach uczyły się zdalnie. Zajęcia pozaszkolne nie odbywały się, a placówki organizujące je borykały się z problemami. W tym roku szkolnym dzieci wróciły do szkół, wracają również zajęcia pozalekcyjne, a ich organizatorzy, nauczeni doświadczeniem, proponują nowe rozwiązania. Wiele firm, oprócz zajęć stacjonarnych, proponuje zajęcia online.
Napisz komentarz
Komentarze