Polska gospodarka w wielu sektorach odczuwa dotkliwy brak odpowiedniej ilości rąk do pracy.
Podyktowane to jest najczęściej zbyt niskimi wynagrodzeniami. Często jedyną możliwością wypełnienia tych luk kadrowych, pozostaje zatrudnienie pracowników z Ukrainy. Jest kilka możliwości zatrudnienia pracowników zza wschodniej granicy, ale najprostszym sposobem jest powierzenie pracy cudzoziemcowi na podstawie oświadczenia.
Co to jest oświadczenie o powierzeniu pracy i gdzie można je uzyskać ?
Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy to dokument, na podstawie którego obywatele Ukrainy mogą podejmować pracę w Polsce przez okres 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy bez konieczności uzyskiwania zezwolenia o pracę. Ze względu na minimalną ilość dokumentów potrzebną do rejestracji, procedura ta nazywana jest również procedurą uproszczoną lub oświadczeniową.
Procedura uproszczona polega na uzyskaniu wpisu do ewidencji oświadczeń w odpowiednim urzędzie pracy. Dlatego pierwsze kroki trzeba skierować do tej instytucji i tam wypełnić odpowiednie formularze. Należy tam wpisać dane cudzoziemca, dane pracodawcy, rodzaj pracy, czas i miejsce jej trwania, rodzaj umowy, wysokość wynagrodzenia brutto oraz podklasę PKDG.
Oświadczenie można złożyć w urzędzie listownie, osobiście lub elektronicznie. Zalecana jest szczególnie ostatnia forma zgłoszenie, jednak do jej przeprowadzenia niezbędny jest podpis elektroniczny lub podpis potwierdzony profilem zaufanym.
Jakie dokumenty są wymagane przy wpisie do ewidencji oświadczeń ?
Oprócz formularza oświadczenia, w urzędzie trzeba złożyć kilka dodatkowych dokumentów. Potencjalny pracodawca musi przedłożyć dokument tożsamości lub inny dokument tożsamości oraz oświadczenie o niekaralności. Dodatkowo wymagana jest kopia wszystkich wypełnionych stron ważnego dokumentu podróży Ukraińca oraz dowód uiszczenia opłaty za złożenie oświadczenia. Obecnie jest to kwota 30 złotych.
Po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów urząd pracy ma 7 dnia na rozpatrzenie wniosku. Oczekiwanie na wpis do ewidencji może ulec wydłużeniu do 30 dni, jeżeli pracodawca zostanie wezwany do uzupełnienia barków i nieścisłości. W przypadku wydania decyzji odmownej pracodawca ma możliwość odwoływania się do organu drugiej instancji, czyli ministra właściwego do spraw pracy.
Obowiązki pracodawcy po wpisie do ewidencji.
Po otrzymaniu wpisu do ewidencji pracodawca musi dopełnić kilku obowiązków. Jednym z nich jest zawiadomienie na piśmie odpowiedniego urzędu pracy o dniu rozpoczęcia pracy przez Ukraińca. Jeżeli cudzoziemiec nie stawi się do pracy w uzgodnionym terminie, pracodawca również musi powiadomić o tym fakcie urząd w przeciągu 7 dni.
Następnym zadaniem jest zawarcie z pracownikiem pisemnej umowy z uwzględnieniem danych zawartych w oświadczeniu o powierzeniu pracy. Powinna być ona sporządzona w dwóch egzemplarzach, w tym jeden w języku cudzoziemca. Ostatnim krokiem jest zgłoszenie nowego pracownika w przeciągu 7 dni do wszystkich obowiązkowych ubezpieczeń. Niewywiązanie się z powyższych obowiązków grozi bardzo surowymi i kosztownymi sankcjami dla pracodawcy.
Więcej dowiesz się na https://atlaswork.pl/obszar-dzialania/agencja-pracy-tymczasowej-w-warszawie
Napisz komentarz
Komentarze