Sprzedaż samochodu to dosyć stresujące zajęcie, które wymaga skupienia oraz odpowiedniego przygotowania. W tym tekście opowiemy Ci, jakie obowiązki ciążą na Tobie jako sprzedawcy pojazdu. Zaczynamy!
Zanim zaprosisz kupującego
Zbycie pojazdu powinno być poparte przede wszystkim dobrze zredagowaną umową kupna-sprzedaży. W innym wypadku transakcja nie będzie ważna. Jeśli nie chcesz samodzielnie spisywać umowy, w obawie przed popełnieniem jakiegoś błędu, warto byś skorzystać z gotowych wzorów. Zredagowane przez specjalistów dają pewność, że sprzedaż przebiegnie bez problemów. Do pobrania gotowa umowa kupna sprzedaży samochodu pdf.
Jakie obowiązki ma sprzedawca pojazdu?
Poniżej znajdziesz szczegółowy opis wszystkich czynności, które musisz wykonać po sprzedaży samochodu. Pamiętaj, że dopełnienie swoich obowiązków jest niezwykle ważne w kontekście prawidłowego przekazania własności osobę, która kupić Twój samochód.
1. Poinformuj wydział komunikacji o sprzedaży
Zgodnie z prawem strona sprzedająca ma 30 dni na poinformowanie urzędników wydziału komunikacji o przeprowadzonej transakcji. Pamiętaj, żeby złożyć oświadczenie w tym samym urzędzie, w którym rejestrowałeś samochodów. Zgłoszenie zbycia pojazdu jest bardzo ważne, ponieważ w sytuacji, gdy tego nie zrobisz, a kupujący spowoduje wypadek lub zostanie złapany przez fotoradar, to Ty będziesz obciążony odpowiedzialnością za zaistniałe zdarzenie.
Ze względu na nagminne nieprzestrzeganie przez kierowców obowiązku poinformowania o zbyciu pojazdu, ustawodawca postanowił ustanowić kary finansowe za niedopełnienie tego obowiązku. Grzywna wynosi od 200 zł do nawet 1000 zł.
2. Poinformuj towarzystwo ubezpieczeniowe
Firma ubezpieczeniowa, w której masz wykupioną polisę OC, również powinna dowiedzieć się o zmianie właściciela pojazdu. Jest to istotne by:
- twoje ubezpieczenie nie przedłużyło się automatycznie,
- kolejna rata została przypisana do nowego właściciela,
- szkody komunikacyjne powstałe po zbyciu trafiały na konto nowego właściciela.
Najprostszym sposobem na poinformowanie ubezpieczyciela jest wysłanie listu lub wiadomości e-mail. Wiele firm udostępnia również dla swoich klientów specjalne formularze na stronach internetowych. Dzięki temu zgłaszanie zmiany właściciela pojazdu nie jest w żaden sposób uciążliwe. Ubezpieczyciele nie stosują żadnych kar za brak informacji, ale musisz się liczyć z czasochłonnym odkręcaniem całej sprawy. Szkoda nerwów i o wiele korzystniejsze wydaje się skontaktowanie z firmą i przekazanie informacji o zbyciu samochodu.
3. Zwróć się do ubezpieczyciela o zwrot składki opłaconej z góry
Poinformowanie towarzystwa o transakcji jest istotne również z powodu możliwości otrzymania składki, którą zapłaciłeś z góry, a z której nie skorzystasz. Najczęściej udaje się odzyskać nawet kilkaset złotych, więc gra jest warta świeczki.
Kupiłeś auto?
Jeśli właśnie kupiłeś nowy samochód i chciałbyś dowiedzieć się, jak wygląda i ile trwa cały proces rejestracji pojazdu, to dobrze trafiłeś. Wejdź na tę stronę: https://autoumowa.pl/jak-dlugo-trwa-rejestracja-samochodu/ i dowiedz się więcej na ten temat.
Napisz komentarz
Komentarze