Rok 2019 przyniósł niemałą rewolucję w szkolnictwie wyższym. Ruszyły tzw. szkoły doktorskie, które w założeniu mają zastąpić studia doktoranckie. Jaka jest różnica między szkołą doktorską a dotychczasowymi studiami doktoranckimi i kto może podjąć naukę w takiej szkole?
Szkoła doktorska
Nowe prawo o szkolnictwie wyższym nakłada na uczelnie obowiązek zmian w strukturach. Dotyczy to dotychczasowych studiów doktoranckich, które według nowej ustawy zmieniają się w szkoły doktorskie. Nauka w placówce trwać ma od sześciu do ośmiu semestrów, a kształcenie jest podejmowane na podstawie indywidualnego planu badawczego. Każdy doktorant w okresie maksymalnie trzech miesięcy otrzyma wsparcie promotora pracy doktorskiej.
Szkoła doktorska, zgodnie z założeniem, ma być interdyscyplinarna, tzn. nauka w niej powinna łączyć w sobie co najmniej dwie dziedziny.
Co ciekawe, wszystkie osoby rozpoczynające studia w szkole doktorskiej otrzymują stypendium. Po dwóch latach doktorant poddawany jest komisyjnej ocenie. Pozytywna weryfikacja postępów niesie za sobą wyższe stypendium, natomiast negatywna ocena komisji wiąże się niestety z zakończeniem nauki w szkole doktorskiej. Co więcej, nowy system nie nakłada na doktorantów obowiązku prowadzenia zajęć dydaktycznych, a nauka odbywa się w trybie stacjonarnym.
Kto może rozpocząć naukę w szkole doktorskiej?
O zaliczenie w szeregi studentów szkoły doktorskiej na wybranej uczelni może starać się każda osoba posiadająca tytuł zawodowy magistra albo równorzędny. Rekrutacja ma formę konkursową. Istotne są więc wyróżniające się osiągnięcia, np. podczas nauki na studiach I stopnia, oraz dorobek naukowy w postaci nagród krajowych i międzynarodowych, prowadzenia projektów naukowych, publikacji lub wystąpień na konferencjach. Należy ponadto wyróżnić się osiągnięciami naukowymi w trakcie studiów. Kandydaci do szkół doktorskich powinni posiadać certyfikat potwierdzający znajomość języka obcego na poziomie B2. Dodatkowym elementem jest rozmowa na temat wybranego przez siebie tematu zgodnego z programem studiów w szkole doktorskiej.
Nauka w szkole doktorskiej jest bezpłatna, a każdy student, jak już wspomniano, otrzymuje stypendium, które w połowie studiów doktoranckich może zostać zwiększone dzięki pozytywnej ocenie śródokresowej.
Wybór uczelni
Studia w szkole doktorskiej można podjąć na każdej uczelni mającej w swojej ofercie taką możliwość. Oczywiście kierunek i plan badawczy powinien być zgodny z dotychczasową drogą edukacji wyższej. Obecnie większość uczelni wyższych posiada w swoich strukturach szkoły doktorskie, jednak już w nadchodzącym roku akademickim, według nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, ich działalność zostanie zweryfikowana. Ma to na celu wybór najlepszych placówek, oferujących najwyższy poziom kształcenia w danej dziedzinie. Dobrze jest więc postawić na uczelnię cieszącą się pozytywnymi opiniami oraz znajdującą się bardzo wysoko w rankingach. Jedną z nich jest Akademia Leona Koźmińskiego, która od 2009 roku zajmuje bardzo wysokie miejsca w międzynarodowych rankingach uczelni biznesowych "Financial Times" a w Polsce widnieje na samym szczycie rankingu uczelni ekonomicznych wg „Perspektyw”. Akademia Leona Koźmińskiego kształci menedżerów i liderów biznesu na światowym poziomie. Każdy kto szuka szkoły doktorskiej, w której Twój rozwój jako doktoranta będzie na najwyższym poziomie, powinien więc zapoznać się z ofertą szkoły doktorskiej na niepublicznej Akademii Leona Koźmińskiego.
Napisz komentarz
Komentarze