W Piasecznie jest na to prosty sposób. Zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, opakowania po farbach, gruz po remoncie, stare meble, deski czy dywany przyjmuje nieodpłatnie gminny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych czyli PSZOK.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa PSZOK powinien funkcjonować w każdej polskiej gminie i służyć wszystkim jej mieszkańcom. Małe gminy nie zawsze jednak mogą sobie poradzić z organizacją i utrzymaniem takiego punktu.
W piaseczyńskim PSZOK przyjmowane są za darmo praktycznie wszystkie segregowane odpady komunalne, czyli te, które powstają w gospodarstwach domowych. Nie można jednak oddawać w PSZOK odpadów pochodzących z działalności gospodarczej, tj. takich odpadów, których rodzaj i ilość wskazuje na to, że nie powstały w mieszkaniu, w domu czy w ogrodzie.
PSZOK to sposób na naszą codzienną troskę o środowisko. Szczególnie ważne jest, by do PSZOK przekazywać odpady niebezpieczne, czyli np. baterie lub zużyte tonery do drukarek. Tylko jedna bateria AAA, czyli tzw. „paluszek” wyrzucona do zwykłego kosza, pozostawiona w lesie lub w przydrożnym rowie może zanieczyścić 1m³ gleby lub wody, czyli prawie 130 tys. razy tyle, ile sama ma objętości.
W przypadku przekazania odpadów do PSZOK możemy mieć pewność, że odpady niebezpieczne trafią do firm recyklingowych, którzy zajmują się ich przetwarzaniem. To ważne nie tylko dla przyrody, ale i dla naszych kieszeni, ponieważ oczyszczanie miejsc, w których odpady są bezmyślnie lub z premedytacją porzucane pochłania ogromne sumy.
Do PSZOK masz tylko krok
Mieszkańcy Miasta i Gminy Piaseczno mogą bezpłatnie skorzystać z PSZOK prowadzonego przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Piaseczno. Punkt mieści się przy ul. Technicznej 6 w Piasecznie.
W PSZOK PRZYJMUJEMY:
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
- zużyte baterie i akumulatory pochodzące ze sprzętu gospodarstwa domowego
- przeterminowane leki, opakowania po lekach
- przeterminowane chemikalia (np. opakowania po farbach, tuszach, środki ochrony roślin, rozpuszczalniki, farby)
- zużyte opony rowerowe, motorowerowe, motocyklowe oraz z pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, które nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej
- papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło, opakowania wielomateriałowe, odzież i tekstylia
- bioodpady – wyłącznie gałęzie nie dłuższe niż 1 m
- meble i odpady wielkogabarytowe
- odpady remontowe i rozbiórkowe – maksymalnie 1000 kg na rok na nieruchomość w zabudowie jednorodzinnej oraz 500 kg na lokal w zabudowie wielorodzinnej – gruz ceglany, tynkarski, betonowy, ceramiczny, płyty kartonowo gipsowe, szkło okienne, potłuczona armatura sanitarna oddzielnie (posegregowane), kawałki papy, materiały izolacyjne, które powstały w trakcie samodzielnie wykonywanych prac remontowych wewnątrz lokalu mieszkalnego z wyłączeniem pokryć dachowych, a także odpadów niebezpiecznych, w szczególności azbestu
- odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji, prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki
W PSZOK NIE PRZYJMUJEMY
- odpadów zawierających azbest, części samochodowych to jest zderzaków, reflektorów, szyb samochodowych, foteli itp. (wyjątkiem są opony samochodowe, pochodzące z samochodów osobowych oraz akumulatory);
- odpadów niebezpiecznych bez możliwości wiarygodnej identyfikacji (w opakowaniach bez etykiet)
- odpadów w nieszczelnych, cieknących opakowaniach
- odpadów w ilościach wskazujących na to, że pochodzą z działalności gospodarczej – odpadów w ilościach masowych
- odpadów wskazujących na źródło pochodzenia inne niż z gospodarstwa domowego
- zmieszanych odpadów komunalnych
- sprzętu budowlanego
Krok dalej – punkt ponownego użycia
Każdy z nas w ciągu roku wytwarza ponad 300 kg odpadów. Potocznie nazywamy je śmieciami. Wciąż zbyt wiele z nich trafia na składowiska.
Jeśli chcemy chronić nasze środowisko naturalne należy najpierw zapobiegać ich powstawaniu, a te już wytworzone ponownie wykorzystać lub poddać recyclingowi. Składowanie odpadów powinno być ostatecznością, a nie sposobem zagospodarowania odpadów.
Kolejnym krokiem, który każdy nas może zrobić, by nie wytwarzać niepotrzebnych odpadów jest świadome używanie opakowań wielorazowych, a także powtórne wykorzystywanie przedmiotów, urządzeń i materiałów, które nie utraciły swoich właściwości użytkowych.
W piaseczyńskim PSZOK funkcjonuje punkt ponownego wykorzystania przedmiotów pochodzących z gospodarstw domowych. W specjalnie wydzielonym miejscu można pozostawić przedmioty nadające się jeszcze do użycia, których nie są już nam potrzebne, ale są jeszcze sprawne i mogą się komuś przydać. Może to być np. nieelektryczny sprzęt gospodarstwa domowego, niezniszczone meble czy dywany. Do punktu można także dostarczyć sprzęt sportowy, zabawki, a nawet książki. Zgromadzone w punkcie przedmioty i materiały można zabrać za darmo. W ten sposób otrzymają „drugie życie”.
Punkt ponownego użycia przedmiotów pochodzących z gospodarstw domowych to jeden z elementów gospodarki o obiegu zamkniętym. Obieg zamknięty to taki model produkcji i konsumpcji, który polega na dzieleniu się, pożyczaniu, naprawie, odnawianiu, ponownym użyciu, i recyklingu istniejących materiałów i produktów tak długo, jak to tylko możliwe. W ten sposób wydłuża się cykl życia produktów, co w praktyce oznacza ograniczenie odpadów do niezbędnego minimum. Kiedy cykl życia produktu dobiega końca, surowce i odpady, które z niego pochodzą, można wykorzystać ponownie. Zyskujemy na tym wszyscy.
Adres PSZOK: Piaseczno, ul. Techniczna 6 (Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Piaseczno Sp. z o.o.)
Godziny otwarcia: 09.00 - 18.00 (poniedziałek - piątek), 09.00 - 17.00 (sobota)
PSZOK obsługuje wyłącznie mieszkańców Gminy Piaseczno, którzy złożyli w gminnym Wydziale Gospodarki Odpadami deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Pracownicy PUK Piaseczno Sp. z o.o. mają prawo zweryfikować uprawnienie do korzystania z PSZOK na podstawie jednego z następujących dokumentów: dowód osobisty, Piaseczyńska Karta Mieszkańca, kopia złożonej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub dowód wniesienia opłaty za odpady za ostatni miesiąc.
Napisz komentarz
Komentarze