Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji długo wyczekiwany projekt ustawy wdrażającej w Polsce system kaucyjny. Niebawem kupując napoje zapłacimy również za opakowanie - zarówno szklane, jak i plastikowe.
W ubiegłym tygodniu resort środowiska opublikował projekt ws. opłaty kaucyjnej. Zgodnie z przyjętymi założeniami, system kaucyjny miałby objąć butelki jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na napoje o pojemności do 3 l oraz butelki szklane wielokrotnego użytku na napoje o pojemności do 1,5 l. Oznacza to, że kupując napoje w takich opakowaniach musielibyśmy wnieść opłatę za opakowanie, a pieniądze można by odzyskać zwracając szklaną czy plastikową butelkę.
Zwrot bez paragonu
Co ważne konsumenci nie będą zobligowani do posiadania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji. Takie ułatwienie ma zachęcić Polaków do zwrotu opakowań. - Zaproponowane przepisy zobowiązują wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 100 m2 do odbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań objętych systemem kaucyjnym oraz do zwrotu kaucji. Natomiast mniejsze jednostki handlowe będą mogły uczestniczyć w systemie na zasadzie dobrowolności – wyjaśniał wiceminister Jacek Ozdoba podczas konferencji prasowej.
Zdaniem komentatorów w projekcie tym zabrakło opakowań metalowych, czyli puszek. Jak podkreślił jednak wiceminister resortu klimatu Jacek Ozdoba, przedstawiony projekt to propozycja wyjściowa, a w toku konsultacji okaże się, czy system zostanie rozszerzony np. o puszki. Krytycznie ocenia się również brak wskazania ujednoliconego systemu i zostawienie w tym kontekście dużej swobody producentom. To oni zdecydują o tym jaki system będzie dla nich najkorzystniejszy. Ministerstwo nie wyklucza istnienia kilku rozwiązań – np. korzystania ze specjalnych automatów, czy bardziej tradycyjnego oddawania butelek przy kasie.
Ile zapłacimy za butelkę?
W opublikowanym projekcie nie wskazano też minimalnej ani maksymalnej stawki kaucji. Ministerstwo wyjaśnia, że również w tym obszarze pozostawia swobodę producentom i reprezentującym ich w systemie zwrotu opakowań podmiotom. Resor zakłada, że kwota kaucji zostanie ustalona w taki sposób, by zachęcić konsumentów do oddawania opakowań, a jednocześnie nie podwyższyć zbytnio ceny produktu.
Opublikowany projekt ustawy nie był poddany pre-konsultacjom. Jak informuje MKiŚ, opublikowany 31 stycznia projekt zostanie skierowany teraz do konsultacji publicznych, opiniowania i uzgodnień. Uwagi oraz opinie do projektu można zgłaszać w terminie 30 dni od dnia przekazania projektu do konsultacji publicznych na adres: [email protected].
Nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 stycznia 2023 roku. Projekt ustawy przewiduje jednak, że wprowadzający opakowania na rynek zostaną zobowiązani do utworzenia systemu kaucyjnego nie później niż 24 miesiące po wejściu w życie ustawy - najpóźniej więc do końca 2024 r.
Napisz komentarz
Komentarze