Powiatowa radna Magdalena Mika-Kosior grzmi w mediach społecznościowych, że powiat nie zamierza przebudować ulicy Krasickiego.
– Nikt nigdy nie miał zamiaru budować Krasickiego. Tylko udawali. Żeby mieć poparcie. (…) Robią jedynie sobie dobrze za nasze podatki – pisze na swoim oficjalnym profilu. Czy rzeczywiście? Starosta Ksawery Gut już w ubiegłym roku mówił, że inwestycja zostanie zrealizowana, ale etapami. Nie tylko ze względu na bardzo duży koszt przebudowy powiatowej drogi od DK79 aż do niedawno wybudowanego ronda u zbiegu Plonowej, Szkolnej i Krasickiego właśnie, ale również z powodu uciążliwości dla okolicznych mieszkańców.
Najpierw Postępu
W pierwszej kolejności powiat zamierza bowiem przebudować kolejny fragment ul. Postępu, która będzie musiała już za kilka miesięcy przyjąć ruch z węzła Lesznowola na trasie S7. Wprawdzie starosta deklaruje utrzymanie przejezdności drogi, a zwłaszcza zaplanowanego do wybudowania u zbiegu Krasickiego i Postępu ronda, jednak bez wątpienia prace drogowe w tym rejonie spowodują spore utrudnienia drogowe. Tymczasem dla wielu mieszkańców Nowej Iwicznej, Zgorzały czy Nowej Woli, ulica Krasickiego jest to główna droga w kierunku Warszawy. W sytuacji, kiedy równocześnie trwałaby przebudowa skrzyżowania w Nowej Woli oraz prace na ul. Krasickiego, dla dużej liczby mieszkańców tych miejscowości oznaczałoby to utknięcie między dwiema inwestycjami drogowymi. A korki stoją na Krasickiego już teraz. Głównie za sprawą zamykanego co chwilę przejazdu kolejowego.
Zastrzyk finansowy z Polskiego Ładu
Starosta Ksawery Gut postanowił więc odroczyć rozpoczęcie przebudowy ul. Krasickiego. Zwłaszcza, że w sprawie dofinansowania tej inwestycji po raz kolejny został złożony wniosek do rządowego programu wspierania inwestycji Polski Ład. W poniedziałek, 30 maja rząd ogłosił listę zadań, które mogą liczyć na finansowe wsparcie. Znalazła się na niej ulica Raszyńska/Krasickiego na odcinku od ul. Puławskiej do ul. Postępu. Powiat może liczyć na dofinasowanie w wysokości 11,4 mln zł.
– To jedna z najdroższych inwestycji powiatowych – mówi starosta Ksawery Gut. – Dzięki dofinansowaniu realizacja tej inwestycji będzie możliwa i to bez konieczności dzielenia na etapy, tak jak zakładaliśmy przystępując do projektowania.
Zapewnienie finansowania w budżecie i ogłoszenie przetargu na budowę, powiat planuje jesienią br. Jeśli uda się wyłonić wykonawcę, prace mogłyby się rozpocząć pod koniec 2022 r. Wówczas zakończone już będą prace przy przebudowie ul. Postępu od skrzyżowania z DW721 do zjazdu na drogę serwisową trasy S7, około 200 m od skrzyżowania z ul. Krasickiego. Na samym skrzyżowaniu powstanie rondo.
Rondo bez dużych utrudnień
– Budowa ronda jest konieczna, aby usprawnić ruch na dojeździe do ul. Postępu oraz węzłów Lesznowola i Zamienie na trasie S7. Sygnalizacja świetlna w tym miejscu powoduje duże korki, na co narzekaj mieszkańcy. Ta zmiana znacznie poprawi sytuację – podkreśla Ksawery Gut. Starosta zapewnia, że budowa ronda odbywać się będzie “połówkami”. Podobnie jak przy wielu innych inwestycjach powiatu, tak, aby utrzymać przejezdność skrzyżowania, a ruch zamykać jedynie na krótkie okresy. Główne prace budowlane powiat chce rozpocząć w wakacje, by były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców.
Przebudowa kolejnego odcinka ul. Postępu jest planowana już po otwarciu trasy S7 i skierowaniu ruchu lokalnego na drogę serwisową. Jeśli chodzi o odcinek ul. Krasickiego między ul. Szkolną w Nowej Woli a ul. Postępu, tutaj również inwestycja jest planowana dopiero po oddaniu ekspresówki do użytku.
Napisz komentarz
Komentarze