Na dawnym zdjęciu budowa urzędu, w którym zapadają od pięciu dekad w rożnych wydziałach najważniejsze decyzje dla Piaseczna. Tu w sali konferencyjnej obraduje rada miasta, tu mieszkańcy płacą podatki, tu otrzymują dowód osobisty, no i w końcu tu są gabinety burmistrza miasta Piaseczna i jego dwóch zastępców. Jaka jest historia gmachu, który pomieścił przez kilka dekad tak wiele wydziałów? Co ciekawe, każdy mieszkaniec Piaseczna będzie miał o tym budynku swoją opowieść.
Prezydium
Zdjęcie, które chcę dziś zaprezentować w cyklu „Tu zaszłą zmiana” jest dużą ciekawostką dla historyków i nie tylko. Zdjęcie zrobione przez mistrza pana Renau seniora, który na zlecenie miasta fotografował różne zdarzenia, jest w idealnej rozdzielczości. Zdjęcie pana Renau dzięki ciągu sprzyjających okoliczności zostało zachowane dla potomnych. Do niedawna posiadała je pani Czesława Mazur, która w swojej kolekcji zgromadziła sporo zdjęć starego miasta Piaseczna. Pani Czesława uczyła mnie Historii w piaseczyńskim liceum, była przez jakiś czas we władzach miasta Piaseczna, miała świadomość wartości tego co na fotografiach. Kilka lat temu pani Czesława postanowiła przekazać te perły fotograficzne, komuś, kto nie zmarnuje jej kolekcji, będzie wiedział co z nią zrobić i wykorzysta dla dobra publicznego. Część zdjęć przekazała mnie za pośrednictwem wnuczki, a część fotografowi Tadeuszowi Tyszce. Jest to dla mnie i Tadeusza dużym wyróżnieniem. Zdjęcie na rewersie posiada podpis informujący, że budowa Prezydium Powiatowej Rady Narodowej trwała w latach 1967 – 1968. PPRN do chwili przeniesienia do nowego budynku było ulokowane w kamienicy Bendera, dziś Przystanek Kultura przy pl. Józefa Piłsudskiego. Miejska Rada Narodowa mieściła się do chwili przeniesienia do nowego budynku urzędu przy ul. Kościuszki 5.
Koło 1967 r. rozpoczęto budowę nowego, dużego, wygodnego budynku po to aby w jednym miejscu połączyć obie instytucje państwowe i stworzyć obszerne archiwum miasta. Należy tu wspomnieć, że Piaseczno w latach 1952 – 1975 było miastem powiatowym. Budynek PPRN powstał na placu, na którym były zabudowania masarni rodziny Rowińskich i kilka parterowych małych domków. Gmach prezydium budowany był w latach niespokojnych, kończyła się era rządów pierwszego sekretarza partii Władysława Gomułki, zabrakło widocznie pieniędzy, być może dlatego nie zrealizowano do końca projektu gmachu i przy kilku kondygnacjach budynku nie dobudowano windy, której do dziś nie ma.
Poprosiłam fotografa Tadeusza Tyszkę aby, skoro już w jego posiadaniu jest ta perła fotograficzna mająca 55 lat, zrobił zdjęcie budynku dziś mieszczącego Urząd Miasta i Gminy w Piasecznie. 15 listopada 2022 r. dostałam od Tadeusza zdjęcie, na którym jest piaseczyński gmach urzędu. Warto przyjrzeć się elewacji frontowej, gdyż jak widać, zaszły na niej zmiany. W czasie robienia zdjęcia porównawczego nasz piaseczyński fotograf spotkał panią wiceburmistrz Hannę, zaprezentował jej stare zdjęcie ku jej radości, a my prezentujemy mieszkańcom, a że wszystko w historii ma znaczenie, musiałam o tym wspomnieć. Ot – nowe życie pewnego zdjęcia.
Napisz komentarz
Komentarze