W tegorocznej, jedenastej akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, udział bierze Centrum Kultury w Piasecznie wraz z Biblioteką Publiczną. Tym samym Piaseczno dołączyło do innych miast Polski, m.in. Warszawy, Łodzi, Krakowa, Białegostoku, Lublina i Wrocławia.
Na ulicach Piaseczna można dziś spotkać wolontariuszy Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, którzy rozdają papierowe kwiaty. W ramach akcji wręczonych będzie aż 450 tysięcy papierowych kwiatów, a liczba ta nie jest przypadkowa, bo nawiązuje do ludności żydowskiej w getcie warszawskim, w momencie jego przeludnienia, czyli do wiosny 1941 roku.
Ponadto w ramach akcji Uniwersytetu Trzeciego Wieku Centrum Kultury w Piasecznie dziś ( 19 kwietnia), o godz. 11.00 w CEM przy ul. Jana Pawła 55 w odbędzie się seans krótkiego filmu o powstaniu w getcie warszawskim. Pokaz uwieńczony będzie prelekcją Elżbiety Lipskiej z Centrum Kultury w Piasecznie, o historii żydów z terenów Piaseczna.
Pierwsze powstanie miejskie w Europie
Getto warszawskie dla ludności żydowskiej zostało utworzone przez władze niemieckie, powstało 2 października 1940 roku. Było największym gettem w całej okupowanej Europie. Trzy czwarte mieszkańców getta wywieziono i zamordowano w obozie zagłady w Treblince. Blisko 100 tys. więzionych zmarło w getcie z głodu lub z powodu chorób.
Getto zlikwidowano po powstaniu, w maju 1943. Powstanie w getcie warszawskim uznawane jest za największy zbrojny zryw Żydów i Żydówek podczas II wojny światowej. Było to też pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze