W sprawie organizacji rekolekcji fundacja zwróciła się do dwóch szkół z terenu powiatu piaseczyńskiego. – W odpowiedzi na prośby zaniepokojonych rodziców i na rzecz uwzględnienia oraz poszanowania praw mniejszości, rodziców i ich dzieci, które nie uczęszczają na lekcje religii rzymskokatolickiej, zwracam się z prośbą o przywrócenie świeckiego charakteru szkoły publicznej oraz zapewnienie przestrzegania praw uczniów, wynikających z Konstytucji RP – czytamy w piśmie Doroty Wójcik, prezeski fundacji, skierowanym do dyrekcji Szkoły Podstawowej w Nowej Iwicznej. Pismo podobnej treści miała też otrzymać SP nr 5 w Konstancinie-Jeziornie.
Jak tłumaczy organizacja, rodzice dzieci zgłosili fundacji, że pod koniec marca w miejsce planowych zajęć dydaktycznych, szkoły oferowały uczniom rekolekcje organizowane przez związek wyznaniowy. Dzieci, niebiorące udziału w rekolekcjach, miały zostać pod opieką świetlicy szkolnej. Ponadto zajęcia rekolekcyjne organizowane przez parafię miały odbyć się na terenie szkoły.
Fundacja: to jawne złamanie zasad
– Szkoła publiczna, do której uczęszczają uczniowie różnych wyznań i światopoglądów, winna zachować bezstronność w sprawach światopoglądowych, a organizowanie na terenie szkoły praktyk religijnych jest jawnym złamaniem tej zasady. Zdumiewający w tej sytuacji jest brak zrozumienia przez władze szkoły wobec różnorodności światopoglądowej uczniów i brak wrażliwości na uczucia mniejszości wśród nich – podkreślono w interwencji. – Rekolekcje zostały przez parafię zorganizowane w miejsce obowiązkowych zajęć zapisanych w tygodniowych planach uczniów. Podstawowym i priorytetowym zadaniem szkoły jest zapewnienie uczniom dostępu do edukacji, zgodnie z zatwierdzonymi programami nauczania, w odpowiedniej liczbie godzin. […]. W tygodniowym planie lekcji szkoła wyznacza ściśle określone godziny zajęć poszczególnych przedmiotów.
Zdaniem prezeski fundacji zastępowanie lekcji wydarzeniami religijnymi, angażowanie wszystkich nauczycieli niezależnie od ich światopoglądu do udziału w rekolekcjach, wykorzystywanie pomieszczeń szkolnych do organizacji praktyk religijnych pomimo posiadanych przez instytucję Kościoła Rzymskokatolickiego szerokich możliwości korzystania z własnych świątyń, wykracza poza ustawowe gwarancje bezstronności władzy publicznej.
Z wyjątkiem jednej godziny
Jak poinformowała nas dyrekcja placówki z Nowej Iwicznej, w rekolekcjach mogło wziąć udział 351 uczniów z klas 1-3, z czego zajęcia w świetlicy zorganizowano dla 30 uczniów. Z kolei w klasach 4-6 w rekolekcjach mogło uczestniczyć 608 uczniów, z czego zajęcia edukacyjno-wychowawcze zorganizowano aż dla 180 uczniów. – W dniach 27 i 28 marca zajęcia lekcyjne dla klas 4-8 odbywały się zgodnie z tygodniowym rozkładem zajęć, z wyjątkiem jednej godziny, na której odbyły się zajęcia edukacyjno-wychowawcze i w tym samym czasie odbyła się nauka rekolekcyjna – poinformował dyrektor szkoły Paweł Żurowski. – W klasach 1-3 zmodyfikowano plan. Dzieci rozpoczynające zajęcia pierwszą zmianą miały dwie godziny lekcyjne, później naukę rekolekcyjną i kolejne lekcje z nauczycielem prowadzącym. Dzieci uczące się w tych dniach na drugą zmianę rozpoczynały nauką rekolekcyjną (jedna lekcja) lub miały zajęcia opiekuńcze, a później obiad i dwie godziny lekcyjne z nauczycielem prowadzącym. Nie odwołano zajęć lekcyjnych dla dzieci niebiorących udziału w rekolekcjach – zapewnił dyrektor.
Dyrekcja konstancińskiej „piątki” również twierdzi, że zajęcia dla blisko 30 dzieci niebiorących udziału w rekolekcjach nie zostały odwołane. Jak przyznaje dyrektor placówki Artur Krasowski, 27 marca odbyła się nauka rekolekcyjna (1 godzina lekcyjna), a kolejnego dnia uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w mszy świętej w kościele. Udział w nabożeństwie i przejście ze szkoły do kościoła i z powrotem zajęły dwie godziny lekcyjne.
W odpowiedzi na pytania fundacji Wolność od Religii dyrekcja szkoły w Nowej Iwicznej przyznała, że zdarza się, że uczniowie zapisani na lekcje etyki mają „okienka” – jedną lub dwie godziny, dodając, że ma to miejsce sporadycznie.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze