Reklama

Góra Kalwaria. Stadion nie tylko dla piłki (ANKIETA)

Gmina Góra Kalwaria planuje modernizację stadionu miejskiego. Koncepcja przebudowy ma być gotowa jeszcze w tym roku.
Góra Kalwaria. Stadion nie tylko dla piłki (ANKIETA)
Na zdjęciu Tomasz Majewski (pierwszy od lewej)

Źródło: UMiG Góra Kalwaria

Obecnie głównymi użytkownikami stadionu przy ul. Wojska Polskiego jest MKS Korona Góra Kalwaria. Po modernizacji obiekt służyć będzie nie tylko do treningów i rozgrywania meczów piłkarskich. 

Atrakcyjny komercyjnie

Jak poinformował urząd miasta i gminy, w ramach przygotowań do opracowania koncepcji w ratuszu odbyło się spotkanie włodarzy Góry Kalwarii z głównymi użytkownikami obiektu, ale też gośćmi z Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki na czele z jego prezesem Tomaszem Majewskim, utytułowanym lekkoatletą (m.in. dwukrotny złoty medalista olimpijski). Ich obecność nie była przypadkowa, bo stadion po przebudowie miałby zawierać elementy niezbędne do uprawiania „królowej sportu”, m.in. profesjonalną bieżnię oraz urządzenia do uprawiania m.in. skoków i rzutów. 

Jak informują urzędnicy, koncepcja przebudowy ma być poddana dalszym konsultacjom. – Na pewno będą one szerokie, bo chcemy, aby z obiektu chętnie korzystali nasi mieszkańcy, ale również, aby można było na nich rozgrywać zawody chociaż rangi wojewódzkiej. Ważna będzie też kolejność przebudowy czy budowy kolejnych etapów. Zależy nam także, aby elementy stadionu były na tyle atrakcyjne, aby np. ktoś chciał wynająć je komercyjnie – mówi Piotr Chmielewski, naczelnik wydziału promocji i informacji Urzędu Miasta i Gminy Góra Kalwaria. 

Tańsza i rozsądniejsza wizja

Samorząd gminy Góra Kalwaria już 8 lat temu przygotował projekt modernizacji stadionu. – Niestety, jego realizacja, przy braku dostępnych zewnętrznych źródeł dofinansowania, okazała się zbyt droga, do tego bardzo trudna w wykonaniu w częściach – przyznaje Chmielewski. – Nowy projekt ma umożliwiać etapowanie, co pozwoli na szybsze przystąpienie do pierwszych prac – dodaje.

Władze Góry Kalwarii oczekują, że nowa wizja dla obiektu będzie tańsza w realizacji. – Nowy projekt ma różnić od starego m.in. zdroworozsądkowym podejściem oraz właśnie możliwością etapowania przebudowy – podkreśla Piotr Chmielewski. – Poprzedni był zbyt ambitny i kosztowny (25-30 mln zł). Przewidywał m.in. konieczność przesunięcia płyty głównej stadionu, aby mogło zmieścić się jeszcze jedno pełnowymiarowe boisko. Konieczność przesunięcia o około 20 m głównego boiska powodowała, że nie można było w rozsądny sposób etapować realizacji tego projektu. A ze względu na brak możliwości pozyskania dofinansowania, gminy nie było stać na jednorazowe wyłożenie co najmniej 10 mln zł na tę inwestycję – tłumaczy.

Urzędnicy szacują, że modernizacja kosztować może od 15 do 20 mln złotych. Jak zapewniają, będą szukać możliwości współfinansowania tak ogromnej inwestycji środkami zewnętrznymi. W wieloletniej prognozie finansowej przebudowa stadionu jest rozpisana do roku 2027, ale jak podkreślają, wiele będzie zależało od możliwości pozyskania dofinansowania.   

Czytaj też: 

 

Ankieta: Góra Kalwaria. Stadion nie tylko dla piłki (ANKIETA)

CZY UWAŻASZ, ŻE STADION MIEJSKI W GÓRZE KALWARII POWINIEN SŁUŻYĆ TAKŻE MIESZKAŃCOM I ZAWODNIKOM INNYCH DYSCYPLIN?

TAK
100%   (2 głosy)
NIE
0%   (0 głosów)
NIE MAM ZDANIA
0%   (0 głosów)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama