Do zdarzenia doszło w środę 3 maja. – Około godz. 9.50 do centrum powiadamiania ratunkowego wpłynęło zgłoszenie o krowie i dwóch cielakach, biegających po ulicy Słonecznej – informuje sierż. szt. Wioletta Domagała z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie. We wskazanym miejscu przebywania zwierząt pojawili się policjanci z komisariatu w Lesznowoli, którzy wstrzymali ruch pojazdów i zabezpieczyli zwierzęta. Szybko ustalili też ich właściciela, który został wezwany po odbiór krowy i cieląt. Mężczyzna poinformował mundurowych, że zwierzęta wydostały się z pobliskiego gospodarstwa, uprzednio niszcząc ogrodzenie. Właściciel został pouczony za wykroczenie, polegające na niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt.
W tym przypadku szczęśliwie nikt nie ucierpiał. Niestety do podobnych zdarzeń w tej okolicy dochodziło już w przeszłości. W listopadzie ubiegłego roku na drogę krajową nr 7 w miejscowości Grzędy wybiegło kilka koni. Niestety doszło do zderzenia z pojazdami. Jedna osoba podróżująca samochodem trafiła z obrażeniami do szpitala, a jedno ze zwierząt padło. Kilka dni temu na trasie S7 doszło do zderzenia dwóch aut z łosiem, który również mnie przeżył zderzenia z pojazdami.
W wielu przypadkach zwierzęta wbiegają na drogę nagle, dlatego kluczowa w takich sytuacjach jest prędkość, dostosowana nie tylko do ograniczeń prędkości, ale też aktualnych warunków na drodze. Najczęstszą przyczyną zdarzeń tego typu jest właśnie nadmierna prędkość.
Zwierzę na drodze w bezruchu? Zatrąb!
Warto pamiętać, że dzikie zwierzęta najbardziej aktywne są o zmierzchu i o świcie. Aby uniknąć kolizji należy obserwować pobocza, gdyż mogą znajdować się tam zwierzęta gotowe, by przejść przez drogę. Sarna oślepiona przez światła reflektorów rzadko ucieka, zaś w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu. Jest to zjawisko tzw. „zamrożenia". Zwierzę tkwi w nim tak długo, dopóki nie pojawi się inny bodziec. Policjanci radzą w takich sytuacjach użyć klaksonu.
Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę, np. sarnę, jelenia czy wilka, możesz spodziewać się, że pojawią się kolejne zwierzęta, gdyż najczęściej przemieszczają się w stadach.
Jeśli jesteś uczestnikiem zdarzenia drogowego z udziałem dzikiego zwierzęcia, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce wypadku trójkątem ostrzegawczym. Następnie zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub bezpośrednio pod numer 997 i poinformuj o zdarzeniu.
Jeśli zauważysz błąkające się po drodze zwierzę domowe, np. psa, również niezwłocznie poinformuj o tym straż miejską lub policję. Takie zwierzę nie tylko samo narażone jest na niebezpieczeństwo kolizji, ale też zagraża ludziom. Może dojść do zderzenia z czworonogiem, czy też przypadkowego potrącenia lub zderzenia z innym samochodem w wyniku próby jego ominięcia. Ponadto wystraszony pies może być agresywny w stosunku do ludzi i innych zwierząt.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze