Coraz więcej nastolatków spotyka się z mową nienawiści w sieci. Jak wynika z badań UE Kids Online 2018, już co trzeci nastolatek spotkał się z tym zjawiskiem, a co dziesiąty doświadczył jej osobiście. Jednak hejt dotyka także dorosłych.
Z uwagi na skalę zjawiska starostwo powiatowe w Piasecznie przy współpracy z Fundacją Experto Pro Bono przygotowało i opublikowało na stronie www.piaseczno.pl broszurę, która uświadamia czym jest hejt i jak z nim walczyć.
W opracowaniu wskazano, jak odróżnić krytykę od hejtu i że nie zawsze można postawić między nimi znak równania. – Musimy pamiętać, że umieszczając na portalu społecznościowym materiały z naszego życia, nasze przekonania i poglądy, możemy spotkać się z negatywnym ich odbiorem. Większości z nas krytyka kojarzy się z czymś negatywnym. Zwykle jej nie lubimy, unikamy i boimy się. Krytyka, której nie musimy się obawiać, to ta konstruktywna – czytamy w publikacji.
Punkty bezpłatnej pomocy
Hejt to pełny nienawiści sposób wyrażania swojej oceny na temat innych osób, dyskredytowanie czyjegoś wyglądu, wypowiedzi, poglądów, osiągnięć, zniesławianie. Może też przybierać formę bezpośredniego nawoływania do agresji na tle seksualnym, rasowym, religijnym czy politycznym.
Hejt to najczęściej obraźliwe słowa, pomówienia, grafiki, zdjęcia czy memy, ale także plotki, które mają realny wpływ na życie osoby, której dotyczą. W broszurze znajdziemy także informacje o konsekwencjach prawnych stosowania hejtu.
Starostwo powiatowe opublikowało w swoim biuletynie informacji publicznej listę punktów, w których osoby będące ofiarami hejtu, znajdą nieodpłatną pomoc prawną. Jest ona dostępna pod linkiem: https://bip.piaseczno.pl/public/?id=218377
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze