Jak informuje urząd miasta, prowadzona do tej pory akcja oparta na dialogu, informacji i edukacji, realizowana w niektórych obszarach gminy, była dobrym pomysłem, szczególnie z uwagi na pandemię, ale terminy dostosowawcze, związane z uchwałą krajobrazową, już dawno minęły. Poza tym na szpecące krajobraz miejski reklamy coraz częściej skarżą się sami mieszkańcy.
Centrum i ciągi komunikacyjne
Po pilotażowej akcji informacyjno-edukacyjnej m.in. na terenie Józefosławia i Julianowa czy Zalesia Górnego, dzięki której zniknęło gros banerów, urzędnicy biorą pod lupę m.in. centrum Piaseczna. - Akcja skupi się głównie na banerach, ponieważ mają one najbardziej negatywny wpływ na wizualny odbiór przestrzeni publicznej, w której często przebywamy. Na banery będą naklejane czerwone naklejki #sprzątanyreklamy z kodem QR – poinformował piaseczyński magistrat. – W etapie drugim, podczas akcji nie będą rozdawane pisma, tak jak miało to miejsce w trakcie pilotażu, lecz wszelkie wyjaśnienia będą przekazywane bezpośrednio w czasie rozmów z mieszkańcami.
I tak w drugiej połowie maja pracownicy Wydziału Urbanistki i Architektury UMiG w Piasecznie wyruszyli w teren. W pierwszej kolejności działania podejmowane będą przy głównych ciągach komunikacyjnych: DW 721, DK 79, ulicach: Puławskiej, Sienkiewicza, Polskiego Państwa Podziemnego, Pod Bateriami, Gołkowska, Zielona, Radnych, Solidarności, Gromadzkiej oraz główne ulice poszczególnych miejscowości.
Będą zmiany w uchwale krajobrazowej
Akcja znakowania banerów ma zakończy się w czerwcu. Jak informuje urząd, równolegle prowadzone są prace nad wprowadzeniem poprawek w obowiązującej uchwale krajobrazowej.
Przypomnijmy, że aby usunąć baner, czy banery, nie trzeba czekać na wizytę urzędników, a miejscowe przepisy dopuszczają ich stosowanie jedynie w przypadku informacji o sprzedaży lub wynajmie nieruchomości.
Kary za niedostosowanie się do ich zapisów mogą być dotkliwe. Przykładowa kara za niedostosowanie się do wymogów uchwały, czyli nieusunięcie jednego banera o wymiarach 1,0 x 2,0 m to 116 zł za dzień, co w skali roku daje kwotę ponad 42 000 złotych.
Więcej informacji na temat prowadzonych działań, a także szczegółowych regulacji dla poszczególnych obszarów gminy znaleźć można na stronie internetowej www.krajobraz.piaseczno.eu.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze