Jak poinformował nas Mariusz Mularczyk, kierownik budowy, we wtorek 23 maja spółdzielnia złożyła do Państwowej Straży Pożarnej w Piasecznie zgłoszenie o zakończeniu budowy. – PSP ma teraz dwa tygodnie na przeprowadzenie kontroli i wydanie decyzji, potwierdzającej poprawność wykonania prac lub zgłoszenie uwag. Moim zdaniem wszystko jest gotowe zgodnie z przepisami, więc PSP nie powinno mieć uwag, ale zostawmy ostateczną decyzję specjalistom z PSP – dodał.
Sytuacja się powtarza
W piśmie skierowanym do członków spółdzielni, a więc do mieszkańców i właścicieli lokali, prezes Jedności Stanisław Zawadzki poinformował, tu cytat: „z dumą i zadowoleniem, że po 25 latach trwania realizacji inwestycji przy ul. Szkolnej 16 została zakończona”. Sukces ogłoszono mimo braku opinii strażaków oraz decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Spółdzielnia podkreśliła jednak, że spodziewa się pozytywnych decyzji obu organów. Prezes Stanisław Zawadzki poinformował także, że od 19 do 24 czerwca w spółdzielni odbywać się będą wybory kopertowe. Przy okazji uderzył w przedsiębiorców z ww. budynku, nazywając ich m.in. zaborczymi właścicielami lokali. Ci z kolei grzmią, że prezes nie tylko ich oczernia, ale też unika bezpośredniej konfrontacji i dialogu w obawie przed utratą stanowiska.
– Ostatnie wybory w formie stacjonarnej, zgodnej ze statutem, nie doszły do skutku w sierpniu 2021 r. – przypominają przedsiębiorcy ze Stowarzyszenia Osób Pokrzywdzonych przez SM Jedność. – W sytuacji, w której oczywistym stało się dla prezesa jego odwołanie, nie otworzył obrad i rozwiązał zebranie. Od tego czasu wybory odbywały się wyłącznie w formie głosowania kopertowego. Sytuacja się powtarza. W obawie przed odwołaniem i pod pozorem restrykcji podyktowanych Covid-19 widzimy próbę zorganizowania wyborów w formie kopertowej, a nie wyrażamy na to zgody – dodają.
Ich zdaniem dotychczasowe decyzje zarządu stawały w opozycji z interesami wspólnoty, co ma potwierdzenie w istniejącej tendencji polegającej na wyłączaniu nieruchomości ze spółdzielni.
Przypomnijmy, że na walne zgromadzenie w sierpniu ubiegło roku, przyszło kilkaset osób, wiele z nich krytycznie wypowiadało się na temat działalności spółdzielni. Ostatecznie do głosowania podczas zebrania nie doszło.
Nie wybierzecie to zapłacicie
W piśmie do spółdzielców prezes ostrzegł, że niewybranie nowych członków rady nadzorczej spowoduje konieczność przeprowadzenia kolejnego głosowania i dodatkowe koszty, które miałyby być doliczone do opłat za czynsz.
Jak wyjaśnia adw. Piotr Gąsior, reprezentujący spółdzielnię, prawo do głosowania nad uchwałami Walnego Zgromadzenia Spółdzielni wynika z faktu, iż wciąż nie przestał obowiązywać stan zagrożenia epidemicznego. – Wiele spółdzielni, tak jak i Spółdzielnia Mieszkaniowa „Jedność” w Piasecznie w bieżącym roku planuje poddanie głosowania nad uchwałami Walnego Zgromadzenia w formie pisemnej. Co więcej, wybór takiej metody głosowania nad uchwałami podyktowany jest chęcią zapewnienia jak największej frekwencji członków Spółdzielni podczas głosowań. Forma tradycyjna Walnego Zgromadzenia w jednym i tylko jednym terminie zawsze z natury rzeczy ogranicza frekwencję uprawnionych do głosowania członków Spółdzielni – dodaje Piotr Gąsior.
Napisz komentarz
Komentarze