Burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz, witając gości festiwalu, powiedział, że jest przekonany, że książka ma przed sobą niezwykłą przyszłość. Przyznał jednak też, że on sam jest fanem czytników elektronicznych, gdyż one pozwalają mu zabrać ze sobą w podróż więcej tytułów.
- Z wielką przyjemnością jednak zawsze wracam do książek, które czekają na mnie w domu – dodał burmistrz. - Mam nadzieję, że najmłodsi mieszkańcy Piaseczna, którzy są obecni na festiwalu, przekonają się do książek i całe życie będą do nich powracali z przyjemnością – powiedział burmistrz i dodał: - 8. Festiwal Pięknej książki uważam za otwarty!
Spacerkiem między stoiskami
Łukasz Krzysztof Załęski dyrektor Biblioteki Publicznej w Piasecznie powiedział, że jest dumny ze swoich bibliotekarzy. Na stoisku ośrodka kultury można było tego dnia podziwiać, tytuły opublikowane przez wydawnictwo należące do kierowanej przez niego biblioteki.
A są to przede wszystkim książki o Piasecznie, jak m.in. Spacerownik Piaseczyński, wydanie kieszonkowe, z którym warto ruszyć na spacer po mieście. A także publikacja „Piaseczno kobietami słynące”, której autorką jest pracująca w bibliotece szkolnej Dorota Zając. Ta książka to barwna opowieść o sławnych kobietach związanych z Piasecznem. Dodajmy, że pomiędzy nimi znalazła się nawet królowa Bona.
Przy kolejnym stoisku także można było znaleźć publikacje związane z miastem, gdyż gościli przy nim twórcy z Klubu Poszukiwaczy Słowa, którzy piszą i wydają pod szyldem biblioteki. Przy tym stoliku prezentowała swoje publikacje także Elżbieta Schilling, znana jako Elik Aimee.
Perełka z festiwalu
Elżbieta Schilling jest pisarką, poetką, ale także wydawczynią, właścicielką znanego w Piasecznie wydawnictwa literackiego Bez podziałów. Jest także współzałożycielką pierwszego w mieście Salonu Literackiego im. Jerzego Schillinga, który integruje twórców z całego świata. Jak przyznała, spośród wielu książek, które napisała i wydała szczególnie bliski jej sercu, jest tomik wierszy „Słowa cieniem serca malowane, odciskane”. Jest to miłosna rozmowa kobiety i mężczyzny zainspirowana wyprawą poetki wraz z jej mężem, lekarzem w Alpy. Tam w jednej z kafejek mąż poetki patrząc na parę siedzącą przy sąsiednim stoliku, powiedział: popatrz, oni się kochają, ale nie potrafią ze sobą rozmawiać, napisz dla nich podręcznik!
Rysunki i rzeźby a jak żywe
Na stoisku Fundacja Arka im. Józefa Wilkonia znaleźć można było książki wydane przez różne wydawnictwa, ale ilustrowane, a często także częściowo napisane przez tego znanego artystę rzeźbiarza i ilustratora, który od wielu lat mieszka w Zalesiu Dolnym. Pomiędzy zgromadzonymi na stoisku fundacji tytułami znaleźć można było także książkę, której współautorem jest syn artysty, Piotr. Niektóre tytuły to przedruki, które ukazały się za granicą, a następnie zostały przetłumaczone i wydane w Polsce.
- Józef Wilkoń jest jedynym żyjącym polskim artystą, który miał wystawę swoich prac na Wawelu – powiedziała Aldona Gołębiewska z fundacji. – Ponieważ jednak żyjemy w takich czasach, że każdy twórca nawet wybitny, wymaga promocji powstała nasza fundacja. Dodam, że bycie w niej wolontariuszem to niezwykły zaszczyt bo Józef Wilkoń to nie tylko wielki artysta, ale też prawdziwy wrażliwy na rzeczywistość i otwarty na jej zmienność człowiek-dodała Aldona.
Sukces festiwalu
Łukasz Krzysztof Załęski dyrektor Biblioteki Publicznej w Piasecznie przyznał, że wybierał wydawnictwa i twórców, mając na uwadze mieszkańców: to, co może być dla nich interesujące i cenne. Przy stoiskach wydawnictw dla dzieci, publikacji dla kobiet dojrzałych i także tych gdzie można było nabyć książki historyczne, jak i kryminały na poziomie było wielu mieszkańców.
Ulubiony tytuł Łukasza Krzysztofa Załęskiego? To cykl książek uczących skupienia i uważności, czyli „Gdzie jest Wally?”. To znakomite przygotowanie do przygody, jaką jest lektura dobrej książka.
Biblioteka Publiczna w Piasecznie i Fundacja ARKA im. Józefa Wilkonia już po raz ósmy współtworzyły Festiwal Pięknej Książki w Piasecznie. Do udziału zaproszeni zostali wydawcy, autorzy, ilustratorzy i inni ludzie związani z książką. Uczestnicy festiwalu mogli wziąć udział w spotkaniach z autorami oraz wydawcami, a także obejrzeć wystawy ilustracji. Dzieci chętnie wzięły udział w warsztatach plastycznych.
Napisz komentarz
Komentarze