Chojnowski Park Krajobrazowy ciągnie się od Konstancina-Jeziorny i Obór oraz Wilczynka na wschodzie, aż za Prażmów na południowym-zachodzie. Jego zachodnią granicę wyznacza rzeka Jeziorka. Jego powierzchnia to 6,8 tys. ha, z czego 75 proc. zajmują lasy, a 15 proc. – łąki. Kolejne 4,7 tys. ha podlega ochronie, stanowiąc otulinę.
W skład parku wchodzą rezerwaty przyrody:
- Chojnów
- Obory
- Łęgi Oborskie
- Skarpa Oborska
- Łyczyńskie Olszyny
- Biele Chojnowskie
- Pilawski Grąd
- Łoś
- Uroczysko Stephana
- Las Pęcherski
- Skarpa Jeziorki.
Chojnowski Park Krajobrazowy stanowi dużą część Nadleśnictwa Chojnów. Stworzono go w 1993 roku, aby chronić kompleks Lasów Chojnowskich oraz doliny rzek. Plan jego ochrony zakłada m.in. zachowanie cennego kompleksu Lasów Chojnowskich, odznaczającego się mozaiką zbiorowisk leśnych. W ich skład wchodzą bory, bory mieszane, dąbrowy świetliste, grądy, łęgi i olsy wraz z występującymi w nich chronionymi i rzadkimi gatunkami roślin, zwierząt oraz grzybów, jak również cennymi siedliskami przyrodniczymi.
Realizowany przez Chojnowski Park Krajobrazowy plan zakłada także zachowanie walorów przyrodniczo-krajobrazowych doliny rzek Jeziorki, Czarnej, Tarczynki i Małej wraz z naturalnie meandrującym korytem i skarpami oraz pasmem łąk, pastwisk, zadrzewień i lasów łęgowych. Istotnym celem jest też zachowanie fragmentu doliny Wisły oraz zachowanie i poprawa możliwości trwałego oraz stabilnego funkcjonowania ekosystemów.
Pracownicy Chojnowskiego Parku Krajobrazowego dbają także o stabilizowanie i przywracanie utraconej różnorodności biologicznej, ekosystemów, siedlisk oraz grzybów, roślin i zwierząt.
Działalność parku ma także na celu zachowanie walorów kulturowych i krajobrazowych. Ważnym aspektem jest też edukacja. Jego pracownicy prowadzą prelekcje, podczas których prezentują historię i walory parku, czy uczą właściwych zachowań w lesie. W programie znaleźć można także prelekcje o tym, jak kochają zwierzęta czy jak zdobywają swoich partnerów.
Jak kochają zwierzęta?
Podczas spotkań od podszewki poznać można pracę leśnika. Organizowane są także zajęcia, podczas których można się dowiedzieć tego jak komunikują się rośliny, jak zwierzęta zdobywają swoich partnerów, czy też jak wytwarzać mniej śmieci oraz wykonać roślinne wytłaczanki.
Zadaniem Chojnowskiego Parku Krajobrazowego jest także udostępnianie go dla celów turystycznych, rekreacyjnych i edukacyjnych.
W Polsce obecnie istnieje 120 parków krajobrazowych. Ich łączna powierzchnia to 2,5 mln ha. Chojnowski Park Krajobrazowy jest jednym z kilku, wchodzących w skład Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych. Tworzą go także Mazowiecki Park Krajobrazowy im. Czesława Łaszka, Nadbużański Park Krajobrazowy, Kozienicki Park Krajobrazowy im. Profesora Ryszarda Zaręby oraz Brudzeński Park Krajobrazowy.
Napisz komentarz
Komentarze