Mróz to dla zwierząt przede wszystkich tych przebywających na zewnątrz zagrożenie życia. Dlatego właścicielu pamiętaj, masz zwierzęta masz i obowiązki. Za zaniedbanie naszych podopiecznych może grozić kara grzywny, ale nawet więzienie. Okażmy się odpowiedzialni i pomóżmy im bezpiecznie przetrwać zimę.
Jeśli nasz pies mieszka w budzie zabezpiecz ją w odpowiedni sposób. Wejście można osłonić grubą tkaniną, a jej wnętrze wymościć suchą słomą, lub polarem, gdyż materiały te nie nasiąkają wodą. Ściany budy najlepiej jest ocieplić styropianem bądź wełną mineralną.
Zimą dieta naszego psiaka czy kota mieszkającego poza domem powinna być odpowiednio kaloryczna, a woda nie może być lodowata. Najlepiej nalewać kilka razy dziennie, bo jak wiadomo, w niskich temperaturach woda szybko zamarza. Należy zapewnić, aby pies mógł się swobodnie poruszać się po podwórku, co uchroni go przed wychłodzeniem. Trzeba także pamiętać, że pies podwórzowy, w okresie zimowym nie może mieć metalowej obroży, ponieważ przewodzi ona ciepło i może spowodować dotkliwe odmrożenia skóry w miejscach gdzie się z nią styka.
Jeśli mieszkamy w mieście gdzie najczęściej rozsypywana jest sól na chodnikach, po spacerze należy umyć łapy psa letnią wodą, ponieważ niska temperatura i sól mogą powodować bolesne pęknięcia na opuszkach palców. Należy ograniczyć spacery, gdy temperatura nagle spada i na zewnątrz panuje siarczysty mróz. Jeśli mamy takie możliwości najlepiej na noc wpuszczać zwierzęta do domów lub ocieplanych pomieszczeń.
Nie ignorujmy zwierząt bezdomnych. Możemy im pomóc wystawiając wodę na podwórku, równie często by nie zamarzła. Skorzystają z niej koty, psy, ale także i ptaki, które w okresie zimowym możemy dokarmiać jednak przestrzegając kilku zasad. Nie wsypujmy do ich karmników resztek naszego pożywienia, ponieważ zawarte w nich dodatki jak konserwanty mogą jedynie im zaszkodzić. W zamian poczęstujmy je mieszanką ziaren, suszonymi owocami, otrębami lub niesoloną słoniną. Pamiętajmy, że ptaków nie wolno karmić jedzeniem zawierającym sól, produktami spleśniałymi i pieczywem. Jeśli już dokarmiasz ptaki to rób to regularnie. Zwierzęta przyzwyczajają się do darmowych stołówek i przestają szukać pożywienia gdzie indziej.
Weterynarze podkreślają, że dokarmianie należy rozpocząć dopiero, gdy spadnie śnieg, aby nie zniechęcać ptaków do odlotu.
Równie istotne jest reagowanie. Jeśli zobaczysz wymęczone, wychłodzone zwierzę na przykład na łańcuchu w nieocieplonej budzie natychmiast zawiadom straż miejską lub policję. Zwierzęta to nie przedmioty, które można odstawić w kąt. Jesteśmy im winni ochronę i opiekę, to nasz obowiązek.
Pamiętajmy!
Obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków bytowych zwierzętom domowym w postaci pomieszczenia chroniącego je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiającego swobodną zmianę pozycji ciała, zapewnienia odpowiedniej karmy i stałego dostępu do wody wynika wprost z przepisów – art. 9, pkt 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, a każdy właściciel czworonoga uchylający się od ich przestrzegania musi się liczyć się z karą grzywny lub pozbawienia wolności do lat 3!
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze