Dom Pomocy Społecznej im. Waleriana Łukasińskiego w Górze Kalwarii, to zespół zabytkowych budynków usytuowanych na prawie 10 hektarowym terenie.
Remont budynków na terenie DPS trwał przez prawie dwa lata. Prace były prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. Starosta piaseczyński Ksawery Gut poinformował na swoim oficjalnym profilu w mediach społecznościowych, że jednocześnie została wymieniona sieć ciepłownicza łącząca wszystkie budynki w kompleksie.
- Zabudowania posiadają bogatą historię, część z nich to budynki poklasztorne zakonu pijarów wybudowane w 1675 roku oraz budynki koszarowe po Piątej Baterii Gwardii Carskiej wybudowane w 1910 roku. Bardzo ciekawym doświadczeniem była naprawa więźby dachowej a jej konstrukcja zadziwiała nie jednego inżyniera na tej budowie – dodał starosta Gut.
W 1839 roku Namiestnik Królestwa Polskiego - Paszkiewicz przekazał "koszary artyleryjskie" Radzie Głównej Opiekuńczej Instytutów Dobroczynnych na urządzenie w nich domu schronienia. Dom Schronienia, któremu nadano nazwę "Dom Przytułku Starców i Kalek" został oficjalnie otwarty 1 stycznia 1840 roku. Pierwszymi pensjonariuszami Domu byli warszawiacy. W sumie przywieziono dwustu ubogich, z których większość stanowili chorzy. Do 1851 r. przytułek udzielił pomocy 1069 pensjonariuszom: epileptykom, upośledzonym umysłowo, niewidomym, niemym, bez rąk i z bezwładnymi rękami, z nieuleczalnymi ranami, starcom. Dom sprawnie funkcjonował do powstania styczniowego. Po kolejnym polskim zrywie Jego Cesarska Mość Wielki Książę Tronu i Namiestnik Królestwa polskiego przestali wspierać przytułek. Dlatego na początku XX wieku obiekt został przekazany Wydziałowi Zdrowia Zarządu Miasta Warszawy. Tym samym stał się zakładem państwowym i pozostał nim do końca lat 90-tych kiedy został oddany samorządowi powiatu piaseczyńskiego.
Na terenie DPS znajdują się 24 budynki, sześć z nich pełnią funkcje mieszkalne. Są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pozostałe budynki to między innymi zaplecze rehabilitacyjne i terapeutyczne oraz magazyny żywności i sprzętu.
Koszt przeprowadzonych prac remontowych przez powiat to prawie 5 milionów złotych.
Napisz komentarz
Komentarze