Policjanci z Zarządu w Warszawie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga w Warszawie, prowadzą śledztwo w sprawie szeregu oszustw finansowych przez Internet, do których dochodziło w latach 2022 – 2023 na terenie całego kraju. W tym czasie dochodziło do zakładania fałszywych sklepów internetowych, wyłudzania kredytów na skradzione dane, oszustw na tzw. BLIK-a, „oszustw nigeryjskich” oraz prania pieniędzy pochodzących z przestępstw.
Ponad 100 funkcjonariuszy i 24 zatrzymanych
Praca śledczych pozwoliła na ustalenie schematu działania grupy przestępczej oraz osób, które ją tworzyły. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przeprowadzenie szeroko zakrojonych działań. Udział w nich wzięło ponad 100 funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, wspieranych m.in. przez policjantów z Komendy Stołecznej Policji i Komendy Głównej Straży Granicznej.
Mundurowi zatrzymali 22 osoby, podejrzewane o udział w ww. działaniach przestępczych. Ponadto podczas przeszukania pod 24 adresami zamieszkania podejrzanych oraz w siedzibach firm zabezpieczono blisko 200 sztuk różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, w tym telefony, komputery, zewnętrzne nośniki pamięci oraz dokumentację finansową.
Mienie o wartości 2 mln zł
– Na poczet przyszłych kar zabezpieczono samochód oraz środki finansowe o łącznej wartości ponad 60 tys. zł – poinformowało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. – Ustalono też mienie należące do podejrzanych, podlegające zajęciu o szacunkowej wartości co najmniej 2 000 000 zł – dodano w komunikacie.
Łącznie zatrzymani usłyszeli aż 40 zarzutów, a wobec 11 z nich Sąd Rejonowy dla Warszawy – Pragi Północ zastosował tymczasowy areszt. Pozostali podejrzani mają dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju.
Nigeryjski przekręt jest jednym z najstarszych oszustw. Schemat z wiadomości przesyłanych listownie przeszedł na wiadomości mailowe w latach 80 XX wieku. W początkowych scenariuszach nadawca wiadomości oferował transfer bardzo dużej kwoty pieniędzy, które najczęściej miały pochodzić z Nigerii.
Oszustwo na nigeryjski przekręt - na czym polega?
Jak wyjaśnia organizacja CERT Polska, rozpoczyna się od wiadomości email, z której wynika, że odbiorca ma okazję bardzo łatwo się wzbogacić. Nadawca zachęca też do kontaktu zwrotnego. Jeśli potencjalna ofiara odpowie na wiadomość, przestępcy przy pomocy działań socjotechnicznych namawiają do wpłaty pieniędzy na konto oszusta. To ma rzekomo sfinansować kilka małych przedsięwzięć, które mają być niezbędnym krokiem przed zdobyciem deklarowanej fortuny...
- Najczęściej spotykane motywy wiadomości to:
- Wygrana w loterii organizowanej przez znanego milionera.
- Możliwość otrzymania spadku.
- Pomoc w opłaceniu leczenia chorego członka rodziny.
- Pomoc w ucieczce skorumpowanego urzędnika.
- Pomoc w transferze pieniędzy z zagranicznych kont w celach inwestycyjnych.
Jak informuje CERT Polska, przestępcy w celu uwiarygodnienia swojej historii najczęściej przesyłają spreparowane dokumenty lub zdjęcia.
CERT Polska przypomina, że tak zwany nigeryjski przekręt jest jednym z najstarszych oszustw, pochodzący z lat 80-tych ubiegłego wieku. Wcześniejsze wiadomości listowne, przestępny zmienili na emaile. W tamtych latach nadawca wiadomości oferował transfer bardzo dużej kwoty pieniędzy, które najczęściej miały pochodzić z Nigerii.
Więcej informacji o nigeryjskim przekręcie i o tym, jak się chronić, znajdziemy na stronie CERT Polska.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze