Przez 25 lat Czarnów zmieniał się za sprawą sołtyski Małgorzaty Wojakowskiej-Żeglińskiej, wybieranej nawet Sołtyską Roku w konkursie organizowanym przez Gazetę Sołecką i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów (2009 rok).
Wieloletnia gospodyni wsi zdecydowała nie kandydować w kolejnych wyborach. I tak 21 lipca tego roku mieszkańcy zdecydowali, że funkcję tę pełnić będzie nowy mieszkaniec sołectwa.
Najpierw konsultacje, potem integracja
– Mieszkańcy zaufali mi pomimo, że mnie nie znali. W trakcie wyborów zadano mi szereg pytań i pomimo konkurenta jednak krzyżyk pojawił się częściej przy moim nazwisku – opowiada Albert Zdzieszyński, nowy sołtys. – Dla Czarnowa przed wyborami zrobiłem jedno, założyłem grupę na Facebooku, do której dołączyło już ponad 500 osób. Tego brakowało, jakiegoś portalu gdzie można wejść i poczytać, co się dzieje na wsi – dodaje.
Jak podkreśla nowy sołtys, który jest mieszkańcem Czarnowa od niespełna dwóch lat, pierwszy miesiąc jego działalności w tej roli upłynął na konsultacjach społecznych. – W tym czasie rozpoznałem temat i stwierdziłem, że należy budować jedność wśród mieszkańców. Rzuciłem hasło, że trzeba zrobić integrację. i tak 1 września robimy „Zakończenie Lata”. Podałem kilka pomysłów, rada sołecka jest ze mną. Do pomocy włączyło się kilku mieszkańców – zaznacza.
Wykorzystać potencjał
Jak podkreśla Albert Zdzieszyński, Czarnów posiada piękny plac zabaw i będzie chciał wykorzystać jego potencjał. – Dlatego na boisku do siatkówki organizujemy turniej drużynowy, a na boisku do koszykówki zrobimy mały konkurs biegu z przeszkodami i rzutów do kosza. W altanie za to przygotowane są dwie atrakcje. W jedną zaangażowała się moja żona, która zrobi warsztaty dla dzieci. Będą robione magnesiki z wakacji na lodówkę, a drugą atrakcję przygotowali mieszkańcy. Zrobili zrzutkę pieniężną na poczęstunek, a niektórzy nawet przygotowują własne wypieki. Czarnów znów odżywa, a mieszkańcy wspólnymi siłami tworzą „coś” z niczego – podsumowuje nowy sołtys.
Sołectwo Czarnów ma już blisko 170 lat i jest drugą pod względem liczby mieszkańców wsią w gminie Konstancin-Jeziorna. W okresie przedwojennym Czarnowianie utrzymywali się z roli. Obie wojny nie oszczędziły Czarnowa, a podczas II wojny światowej prowadzono tu działania konspiracyjne. Za czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Czarnów był osadą podmiejską, która w późniejszych latach przeobraziła się w wytworne osiedle.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze