Reklama

Czy powstanie rada do spraw zdrowia psychicznego?

Radna Justyna Szczypińska-Piotrowska złożyła do burmistrza wniosek o powołanie Gminnej Rady ds. Zdrowia Psychicznego.
Czy powstanie rada do spraw zdrowia psychicznego?

Źródło: Gmina Góra Kalwaria

O inicjatywie radna poinformowała w mediach społecznościowych, publikując przekazany do gminy wniosek.

– Zwracam się z wnioskiem o powołanie Gminnej Rady do spraw Zdrowia Psychicznego, jako kluczowego organu doradczego i koordynacyjnego, który podejmie działania na rzecz poprawy zdrowia psychicznego mieszkańców naszej gminy. Jest to odpowiedź na rosnący kryzys zdrowia psychicznego, który dotyka zarówno dzieci i młodzież, jak i dorosłych – zaapelowała radna Justyna Szczypińska-Piotrowska. 

Radna podała też statystyki, które odzwierciedlają, jak ważna jest to kwestia. Wśród danych pojawiają się informacje o wzroście prób samobójczych wśród młodych ludzi. Polska ma zajmować jedno z wyższych miejsc rankingowych w związku z tym problemem. 

– Brak systemowe pomocy oraz ograniczona dostępność do specjalistów, takich jak psychologowie i psychiatrzy, tylko pogarszają tę sytuację. Rodziny zostają same z problemami, które wymagają wsparcia profesjonalistów i współpracy całego środowiska lokalnego – dodała radna.

Zdrowie psychiczne to nie luksus

Justyna Szczypińska-Piotrowska wypunktowała we wniosku zasadność powstania rady. Rada miałaby koordynować działania lokalne, byłaby forum współpracy dla innych podmiotów. Zajęłaby się też edukowaniem społeczeństwa na temat dbania o zdrowie psychiczne. 

– Rada mogłaby monitorować potrzeby mieszkańców, wskazywać na braki w dostępności usług i proponować konkretne rozwiązania. Problemy zdrowia psychicznego różnią się w zależności od środowiska. Rada mogłaby opracowywać rekomendacje dostosowane do specyfiki naszej Gminy – podkreśliła Justyna Szczypińska-Piotrowska.

We wniosku zawarto też przykładowe kwestie, którymi należy się zająć, a wśród nich znajduje się m.in. presja szkolna, samotność w obliczy problemów ze zdrowiem psychicznym, cyberprzemoc, stres zawodowy, brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym czy brak integracji społecznej.

– Jako radna oraz Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Opieki Społecznej, której zależy na dobru naszych mieszkańców, apeluję o podjęcie natychmiastowych działań. Zdrowie psychiczne nie jest luksusem, ale podstawowym prawem każdego człowieka. Gminna Rada do spraw Zdrowia Psychicznego może stać się platformą, która pomoże przeciwdziałać kryzysowi i odbudować poczucie bezpieczeństwa oraz wsparcia w naszej społeczności – podsumowała radna Justyna Szczypińska-Piotrowska.

Czytaj także:
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama