Zgłoś projekt do 11 czerwca

Zgłoś projekt do 11 czerwca

Do 11 czerwca można zgłaszać swoje pomysły do Budżetu Obywatelskiego, które po weryfikacji przez Urząd i głosowaniu mieszkańców wejdą do budżetu na 2018 rok.


Gmina Piaseczno w zeszłym tygodniu zorganizowała szereg spotkań w szkołach w Piasecznie, na których odpowiadano na pytania mieszkańców.
Harmonogram
Zgłaszanie projektów trwa od 8 maja i zakończy się 11 czerwca. Zgłoszony projekt, jeżeli przejdzie weryfikację urzędników, zostanie dopuszczony do głosowania, które odbędzie się między 1 września a 1 października. Wyniki zostaną ogłoszone do 6 października.
Głosować mogą wyłącznie pełnoletni mieszkańcy miasta Piaseczno, nie muszą być zameldowani, ale muszą udokumentować zamieszkanie na terenie gminy, chociażby poprzez udostępnienie faktury za telefon czy media z adresem. Zgłaszać projekt mogą natomiast wszyscy pełnoletni, pod warunkiem że będzie dotyczył miasta Piaseczno.
Zarówno głosowanie, jak i zgłaszanie projektów może odbywać się przez Internet oraz drogą tradycyjną, np. w kancelarii UMiG.
Piaseczno zostało podzielone na 4 strefy, każda strefa ma do rozdysponowania po 250 000 zł. Dodatkowo 400 000 zł zostało przeznaczone na projekty ogólno miejskie.
Pomysł zależy od mieszkańców, mogą to być kosze na śmieci, place zabaw, oświetlenie czy zrobienie chodnika. Mogą to być także projekty kulturalne, takie jak pikniki sąsiedzkie czy teatrzyki dla dzieci.
Aby pomóc mieszkańcom w wycenie projektu (jeden projekt nie może przekroczyć kwoty 100 000 zł), na stronie piaseczno.budzet-obywatelski.org Gmina zamieściła cennik miejski, z którego dowiemy się, ile kosztuje postawienie leżaka miejskiego, huśtawki, koncert czy 10 m2 chodnika.
Do projektu (formularz ma 4 strony) musimy dołączyć listę poparcia, co najmniej 15 osób.
Czemu zgłaszać?
Weryfikacja projektów potrwa do końca lipca. Na czym będzie polegać? Urzędnicy będą sprawdzać, czy nasz pomysł spełnia wymogi formalne.
Przede wszystkim musi istnieć techniczna i technologiczna możliwość realizacji, a projekt nie może być niezgodny z planami i strategiami Gminy. Miejsce, w którym chcemy projekt zrealizować, nie musi należeć do Gminy, ale wówczas musimy dołączyć zgodę właściciela terenu. Projekt powinien być ogólnodostępny. Musi być także możliwość zrealizowania go w jednym roku budżetowym. Wszystkie warunki są dostępne na bardzo przystępnej i czytelnej stronie piaseczno.budzet-obywatelski.org.
Urzędnicy, jeżeli stwierdzą jakiś błąd, np. brak zgody właściciela gruntów, nie będą odrzucać wniosku, tylko poinformują o tym pomysłodawcę i poproszą o uzupełnienie.
O tym, że w Piasecznie nie ma budżetu obywatelskiego, a być powinien, pisaliśmy już w listopadzie 2015 roku. Czemu BO jest taki ważny? Przede wszystkim oddaje on część budżetu do dyspozycji mieszkańców, a projekty, które wygrają, cieszą się dużym poparciem społecznym. A naszym władzom pokaże, czym są zainteresowani mieszkańcy i czego potrzebują. Czy ważne są dla nich chodniki, kultura czy może oświetlenie? Dlatego tak ważne jest, abyśmy składali swoje projekty.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama