Mała platforma satelitarna o wielkich możliwościach zostanie wyprodukowana w Piasecznie.
Niewiele osób wie, że w stolicy powiatu istnieje firma, która jest liderem w branży kosmicznej. Creotech Instruments S.A. w przyszłym roku będzie obchodzić dziesięciolecie istnienia. Została założona przez trzech naukowców, w tym dr. Grzegorza Bronę, który od 2015 roku pełni funkcję prezesa spółki. Przed założeniem własnego biznesu pracował w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, gdzie odpowiadał za oprogramowanie detektorów promieniowania oraz zarządzanie zespołem badawczym pracującym przy Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC). Wciąż jest aktywnym naukowcem, wykłada na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, publikuje artykuły w międzynarodowych prestiżowych periodykach naukowych, a za swoją pracę badawczą w 2012 roku został laureat nagrody naukowej „Polityki”. Od 2015 roku zasiada też w Radzie Polskiej Agencji Kosmicznej.
Mały... może więcej
Zarządzana przez niego firma ogłosiła właśnie plan budowy platformy satelitarnej HyperSat.
– HyperSat to modułowa, uniwersalna platforma, która, zaopatrzona w specjalistyczne instrumenty, pozwoli realizować szerokie spektrum misji kosmicznych, o różnym przeznaczeniu – od radiowych przez telekomunikacyjne, aż po obserwacyjne: optoelektroniczne i radarowe – czytamy w materiale prasowym. Niewielka gabarytowo (30x30x10 cm) i wagowo (10 kg) może być maksymalnie rozbudowana do rozmiaru 30x30x60 cm i wagi 60 kg poprzez dołożenie kolejnych modułów bądź instrumentów. Seryjna produkcja miałaby się rozpocząć w 2020 roku. Największą zaletą platformy HyperSat ma być jej wyjątkowa elastyczność oraz relatywnie niskie koszty realizacji misji kosmicznych. Prezes spółki prognozuje, że w ciągu najbliższych kilku lat nastąpi gwałtowny wzrost liczby satelitów operujących na ziemskiej orbicie.
– Do roku 2025, w ramach kilkudziesięciu konstelacji satelitarnych, działać ma ich nawet przeszło 10 000. Większość z nich stanowić będą satelity klasy mikro, o masie nieprzekraczającej kilkudziesięciu kilogramów – tłumaczy. – HyperSat to nasza polska odpowiedź na zmieniające się wymagania rynku kosmicznego i rosnące zapotrzebowanie na satelity klasy mikro, które w perspektywie najbliższej dekady przejmą większość funkcji i zadań realizowanych obecnie przez duże i bardzo duże, a przez to piekielnie drogie, satelity o wadze kilkuset-kilku tysięcy kilogramów.
Kosmiczny gracz
Croatech chce być jednym z dostawców niezbędnych do tego instrumentów. Na liście dotychczasowych sukcesów firma z Piaseczna ma wyprodukowanie we współpracy z fińskim ICEYE urządzeń do satelitarnego systemu radarowego obrazowania Ziemi. Dostarczyła też elementy do budowy tzw. „Gwiazdy Śmierci”, czyli realizowanego w Czechach najpotężniejszego na świecie lasera o nazwie HAPSLI (High Repetition-Rate Advanced Petawatt Laser System). Polska spółka odpowiedzialna jest też za opracowanie i wyprodukowanie superczułych kamer CCD (ang. Charge Coupled Device – światłoczułe kamery wykorzystywane do obserwacji astronomicznych), które stanowić będą serce każdego z teleskopów NEOSTED. Te ostatnie mają zaś być elementem systemu wczesnego ostrzegania Ziemi przed grożącym jej niebezpieczeństwem. Projekt prowadzony jest na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej.
A to wszystko w tzw. Parku Technologicznym w Piasecznie, przy ul. Okulickiego 7/9.
Napisz komentarz
Komentarze