W czwartek 22 czerwca Gmina Piaseczno i Chorągiew Stołeczna ZHP podpisały list intencyjny w sprawie wspólnego zakupu Domu „Zośki” przy ul. Królowej Jadwigi w Zalesiu Dolnym.
O akcji ratowania Domu „Zośki” pierwszy raz pisaliśmy w sierpniu 2015 r. Kilka miesięcy wcześniej Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego powołało Fundację Dom „Zośki”, która zamierzała kupić willę Zawadzkich i oddać „społeczeństwu”. Lokalna społeczność chętnie włączyła się w akcję, odbyło się kilka imprez, a nawet rajd pojazdów zabytkowych. Mimo to po roku Fundacja zebrała nieco ponad 30 000 zł (nr 111 PP z 20 lipca 2016). To dużo jak na dobrowolne wpłaty mieszkańców Piaseczna, jednak na zakup nieruchomości w Zalesiu Dolnym oraz remont budynku, to kropla w morzu potrzeb.
Kropla jednak drąży skałę i dzięki Fundacji tematem zainteresowały się media, samorząd oraz harcerze. Gmina podjęła więc decyzję o zakupie domu wpisanego w 2009 r. w rejestr zabytków. Prawie 2 lata temu pisaliśmy, że to jeden z najważniejszych zabytków Piaseczna. Że w czasie wojny spotykali się tutaj znani z „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego (które powstały zresztą na podstawie notatek „Zośki” z akcji pod Arsenałem) Jan Bytnar „Rudy”, Aleksander Dawidowski „Alek”, Jan Wutte „Czarny Jaś” oraz oczywiście Aleksander Kamiński. Odbywały się tu spotkania konspiracyjne, tajne narady. Często nocowali ludzie z podziemia. Przez pewien czas w willi Zawadzkich przebywał wraz z żoną generał Stefan „Grot” Rowecki. Oprócz tego dom zaprojektowany przez znakomitego architekta Karola Sicińskiego jest po prostu architektonicznie niezwykle wartościowy, choć znajduje się w opłakanym stanie.
Strony podpisujące list były reprezentowane przez Burmistrza Zdzisława Lisa, Komendantkę Chorągwi Stołecznej Paulinę Gajownik oraz Skarbnika Chorągwi Macieja Kądzielskiego.
Uroczystość uświetniła grupa #Rozśpiewani oraz harcerze z 53. Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku „Po horyzont”. Głos zabrali kombatanci Bolesław Wojewódzki ze Stowarzyszenia Szarych Szeregów oraz Jakub Nowakowski ps. „Tomasz” ze Społecznego Komitetu Opieki Nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka”. Na uroczystości pojawiła się także przyjaciółka rodziny Zawadzkich, kombatantka, Zofia Jancewicz.
– Czujemy się spadkobiercami tradycji i historii, która tworzyła się w tym miejscu. Jednocześnie chcielibyśmy, aby Dom „Zośki” był współczesną przestrzenią do spotkań, debat, warsztatów, działań międzypokoleniowych i społecznych – wyjaśnia harcmistrzyni Paulina Gajownik, Komendantka Chorągwi Stołecznej ZHP.
Gmina Piaseczno i Chorągiew Stołeczna ZHP wykupią dom „Zośki” z rąk obecnego właściciela, dzieląc się prawem własności po połowie.
Napisz komentarz
Komentarze