Od czego swoją nazwę wywodzi Klarysew? W której konstancińskiej willi Jarosław Kaczyński napisał program PiS-u? Dowiedzieliśmy się tego podczas niedzielnej wycieczki z przewodnikiem.
„Poznaj Konstancin-Jeziornę” to cykl bezpłatnych wycieczek pieszych z przewodnikiem organizowanych przez Fundację Violet Kiwi i dofinansowanych ze środków gminy.
– W tym roku mamy wyjątkowy jubileusz – 120-lecie Konstancina oraz 100-lecie uzdrowiska. Z tego powodu postanowiliśmy stworzyć akcję, która przybliżyłaby mieszkańcom, turystom i kuracjuszom historię Konstancina – mówi nam koordynator projektu Agnieszka Jarzębska-Isio.
Wszystkie wycieczki prowadzone są przez wykwalifikowane osoby – przewodników: Stanisława Hofmana oraz Dorotę Zając. Inauguracja projektu miała miejsce w czasie trwania Dni Konstancina.
„Z wizytą u metodystów”
W ostatnią niedzielę odbyła się trzecia wycieczka z cyklu, tym razem pod hasłem „Z wizytą u metodystów”. Wzięło w niej udział 20 osób, które wspólnie zwiedziły ciekawe punkty na mapie Klarysewa. Zbiórka odbyła się przy dawnym budynku dworcowym.
– Folwark powstał na przełomie XVIII i XIX wieku, także to nie jest aż taka stara historia i został on nazwany „Klarysew”. Skąd ta nazwa? Klarysa to było imię właściciela folwarku – mówił Stanisław Hofman na początku wycieczki.
Następnie ruszyła ona w stronę ulicy Słonecznej, przy której mieści się Ośrodek Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego Emaus. Specjalnie dla uczestników wycieczki miejsce zostało udostępnione do zwiedzania.
Ciszej... Pan sekretarz śpi!
Po wizycie w kaplicy następny przystanek był przy torach kolejowych, tzw. „żeberku”, gdzie przewodnik opowiedział historię bocznicy kolejowej.
– W tej chwili ta bocznica idzie z Okęcia do Siekierek. Z chwilą, kiedy tu zamieszkał Edward Gierek, na tej linii ograniczono ruch. Pociągi mogły jeździć tylko w określonych godzinach w ciągu dnia, był zakaz jazdy w nocy, żeby nie przeszkadzać towarzyszowi sekretarzowi – opisywał.
Właśnie willa, w której niegdyś zamieszkiwał ów towarzysz Gierek, stanowiła ostatnią atrakcję spaceru. Niestety, teren jest ogrodzony i sam budynek ledwie widoczny, jednakże historia obiektu jest bardzo ciekawa. Teren, na którym został on postawiony, wykupiono od metodystów. Obecnie willa znajduje się w dyspozycji Kancelarii Prezydenta. Co ciekawe, to właśnie w tym miejscu Jarosław Kaczyński napisał program Prawa i Sprawiedliwości.
Kolejne wycieczki odbędą się w lipcu oraz w sierpniu. Ich tytuły to: „Szlakiem spacerów Stefana Żeromskiego” (22 lipca), „Żydowska Jeziorna” (29 lipca), „Królewska Góra” (6 sierpnia), „Willa Świt” (19 sierpnia) oraz „Jak dawniej papiernicy mieszkali” (27 sierpnia).
– Wielu ludzi mieszka w Konstancinie czy też w Piasecznie i tak naprawdę nie zna historii swojego miasta. Warto zebrać się z łóżka w niedzielę o tej 11.00 i przybyć na wycieczkę, żeby bliżej poznać Konstancin-Jeziornę i jego bogatą historię – zachęca Agnieszka Jarzębska-Isio.
Napisz komentarz
Komentarze