Gmina ogłosiła przetarg na projekt wykonawczy dla terenu kolejki wąskotorowej. Prace mają być podzielone na pięć etapów.
Przed rokiem zaprezentowana została koncepcja modernizacji całego obszaru leżącego między ulicami Sienkiewicza, Nadarzyńską a Wojska Polskiego w Piasecznie. Teraz przyszedł czas na kolejny etap – projekt, w oparciu o który zostaną przeprowadzone prace wykonawcze. W warunkach przetargu gmina wyraźnie zaznaczyła, że projekt musi uwzględniać podział prac na przynajmniej pięć części, a każdy z tych etapów ma mieć możliwość uzyskania częściowego pozwolenia na użytkowanie. Nieoficjalnie mówi się o tym, że koszty modernizacji kolejki będą porównywalne z kosztami budowy Centrum Edukacyjno-Multimedialnego, czyli wyniosą około pięćdziesięciu milionów złotych. Co zrozumiałe, gmina nie jest w stanie wyłożyć kolejnej takiej sumy na jedną inwestycję w tak krótkim czasie. Stąd pomysł na etapowanie prac.
Jako pierwsza ma być zrealizowana budowa hali głównej. To tu oprócz kas i informacji ma się znaleźć nowa, duża sala widowiskowa dla Piaseczna. Druga część projektu to budynki, w których mieszczą się obecnie restauracje, biuro kolejki, warsztaty szkolne. Kolejna część to modernizacja tzw. Hali Dniówkowej, część czwarta przewiduje rozbiórkę i odbudowę budynku, w którym obecnie mieszczą się biura i przeznaczenie go na kasy oraz tzw. zaplecze socjalne. Ostatnia fragment projektu ma objąć rozbudowę budynku stacji oraz budowę liczącej 18 metrów wieży. Ten element ma charakter odtworzeniowy, ponieważ wieża taka stała na stacji jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Na jej parter ma się przeprowadzić „drezyniarnia”, której budynek zostanie wyburzony.
Wyłoniony w przetargu wykonawca projektu będzie miał 9 miesięcy od dnia zawarcia umowy na stworzenie projektów oraz uzyskanie pozwoleń na budowę. Termin składania ofert mija 31 lipca. Zgodnie z deklaracjami, które wiceburmistrz Daniel Putkiewicz składał w marcu ubiegłego roku podczas prezentacji koncepcji modernizacji terenu wąskotorówki, prace wykonawcze powinny się zakończyć do 2023 roku. Gmina zamierza się starać o dofinansowanie ich ze środków Unii Europejskiej.
Napisz komentarz
Komentarze