Zapłacić smartfonem za dowód rejestracyjny czy kartą kredytową za paszport? To już możliwe. O ile gotowość do transakcji bezgotówkowych wyrażą poszczególne urzędy.
Płatnicza rewolucja powoli zaczyna wkraczać również do organów administracji publicznej. Możliwość płacenia kartą lub smartfonem ma być możliwa w urzędach wszystkich szczebli – od wojewódzkich i marszałkowskich, przez powiatowe po gminne. Na początku kwietnia tego roku Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową S.A. ogólnopolski Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej. Urzędy, które zgłoszą taka chęć zostaną bezpłatnie wyposażone w specjalne terminale. Dokonywanie płatności za ich pośrednictwem nie obciąży dodatkowymi kosztami ani urzędów, ani klientów.
Polacy lubią płacić bezgotówkowo, co pokazały badania pilotażowe przeprowadzone dla programu. W pilotażu uczestniczyło 130 urzędów z całej Polski.
– W okresie od sierpnia ubiegłego roku do końca marca tego roku za pośrednictwem dostarczonych terminali klienci urzędów dokonali ponad 48 tys. płatności na kwotę przeszło 7,1 mln zł. – mówi Tadeusz Kościński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i zapewnia, że poziom zainteresowania udziałem w Programie systematycznie rośnie.
Próbowaliśmy się dowiedzieć czy jakieś urzędy z naszego powiatu wyraziły chęć wkroczenia na drogę płatności elektronicznych. Wprawdzie do końca czerwca żaden wniosek z terenu powiatu piaseczyńskiego nie wpłynął do Krajowej Izby Rozliczeniowej, ale niektóre urzędy już podjęły odpowiednie działania. Jak zapewnia nas wójt Gminy Prażmów Sylwester Puchała kierowany przez niego urząd taką deklarację już złożył. Do Programu zamierza też w najbliższym czasie przystąpić Gmina Piaseczno. Alternatywnymi formami dokonywania płatności za różnego rodzaju dokumenty wydawane przez urząd nie jest na razie zainteresowana Góra Kalwaria. W Tarczynie na to pytanie nie udało nam się uzyskać odpowiedzi mimo kilkukrotnych monitów. W starostwie powiatowym z kolei najlepiej w temacie poinformowana osoba jest na urlopie.
A tymczasem w naszym powiecie mamy gminę, która wyróżnia się na tle innych. Lesznowola do Programu nie przystąpiła i nie zamierza.
- W naszym Urzędzie Gminy już od ponad 10 lat używamy terminala dla rozliczeń bezgotówkowych z użyciem kart płatniczych – informuje Agnieszka Adamus z Biura Promocji. - Terminal ma także funkcję płatności zbliżeniowych, funkcję płatności IKO (smartfony) oraz przy pomocy kodu BLIK (smartfony) – dodaje.
Pozostaje mieć nadzieję, że taki standard zacznie niebawem obowiązywać we wszystkich urzędach na terenie powiatu.
Napisz komentarz
Komentarze