Góra Kalwaria promowała mikroregion Urzecze na Festiwalu Wisły w Toruniu, który odbył się w połowie sierpnia.
Długi weekend w Toruniu odbył się pod znakiem rzeki Wisły. Z okazji Roku Rzeki Wisły 14 i 15 sierpnia do tego pięknego miasta przypłynęły drewniane szkuty, galary i baty, a także lejtaki i nieszawki. Przypłynęli również flisacy z Ulanowa, których witała kilka tygodni temu Góra Kalwaria w Królewskim Lesie i Konstancin-Jeziorna w Gassach.
Festiwal trwał 4 dni, rozpoczął się we Włocławku, Ciechocinku, a jego finał odbył się w Toruniu. Drewniane jednostki płynęły na niego z Krakowa, Sandomierza i Warszawy. Pojawili się nawet żeglarze z Francji, gdzie odbywa się największy festiwal rzeczny w Europie – Festiwal Loary. Dla części płynących Toruń był ostatnią przystanią, inni popłynęli do Gdańska.
Festiwal był okazją do promowania regionów nadwiślańskich, ich historii, tradycyjnych strojów i smaków. Jednym z najciekawszych stoisk na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu, okazało się stoisko Gminy Góra Kalwaria, w którym m.in. zespół URZECZEni i zespół Kalwarki, Dariusz Falana, dyrektor Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii, oraz Grażyna Leśniak z Fundacji Szerokie Wody promowali mikroregion Urzecze. Przy namiotach z napisem Gmina Góra Kalwaria było pełno ludzi, którzy dostawali mapki z trasą rowerową po Urzeczu, ulotki o historii mikroregionu, mogli kupić książki o Urzeczu Łukasza Maurycego Stanaszka, jego odkrywcy, oraz skosztować pysznego cydru.
Promocja Urzecza przez Gminę Góra Kalwaria, na jednym z większych festiwali rzecznych w Polsce, to świetny pomysł, a wykonanie okazało się jeszcze lepsze.
– Jestem z Sierpca, właśnie szukam takich tras rowerowych na kolejny urlop. Urzecze to niezwykłe miejsce, jak się właśnie dowiedziałam. Na pewno odwiedzę je na rowerze z rodziną w przyszłym roku – powiedziała nam pani przy stoisku Góry Kalwarii.
Napisz komentarz
Komentarze