Do piątku trwa drugie wyłożenie projektu planu zagospodarowania przestrzennego Józefosławia. Uwagi do niego można jednak składać do 22 września.
Dyskusja publiczna odbyła się 18 sierpnia w szkole w Józefosławiu. Przewidziana w godzinach 19.00-21.00, skończyła się po 22. Plan bowiem wzbudza kontrowersje, co zresztą widać po ilości uwag, które wpłynęły do pierwszego projektu.
Uwag tyle co mieszkańców
Zgłoszono w sumie 12 618 uwag pojedynczych, które oddzielnie zostały rozstrzygnięte, mimo że wiele dotyczyło tego samego. Z tej liczby wyłoniono 536 niepowtarzających się uwag. Urząd musiał jednak odnieść się do każdej oddzielnie, stąd zestawienie rozstrzygniętych uwag (dostępne na BIP Gminy Piaseczno) to obszerny dokument składający się z 1 061 stron.
Zdecydowana większość uwag odnosiła się do pierwszego projektu planu negatywnie i dotyczyła braku zgody na pewne zaproponowane rozwiązania. Pojawiły się także uwagi dotyczące zupełnie nowych rozwiązań, nieuwzględnionych w pierwszym projekcie.
Niektóre uwagi nie zostały uwzględnione, inne zostały uwzględnione częściowo, a inne przyjęte w całości.
W części uwzględniono uwagi dotyczące braku zgody na przebieg drogi 5KDL przecinającej osiedle Queens Garden (Enklawy), choć mieszkańcom nie do końca o to chodziło. Urząd stoi na stanowisku, że droga narysowana w mpzp na długo przed budową osiedla musi powstać, zwłaszcza że na jego terenie deweloper de facto ją wybudował, w tej chwili prowadzi jednak od jednego ogrodzenia do drugiego. Urząd uznał za to, że należy zmienić klasę drogi z lokalnej na dojazdową oraz oznaczyć jako drogę w strefie ruchu uspokojonego lub w strefie tempo 30.
Nowy projekt wprowadził strefy ruchu uspokojonego również na innych drogach dojazdowych Józefosławia.
Uwzględniono natomiast w całości wniosek osiedla La Village o wykreślenie zapisów dotyczących obowiązku zapewnienia ogólnodostępnych przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów. Z tego osiedla uwzględniono również wniosek o wykreślenie z projektu i rezygnację z wprowadzenia na terenie osiedla publicznych terenów zieleni parkowej.
Słoneczny Sad wraca do pierwotnej wersji
W nowym projekcie przewidziano także przedłużenie ulicy Słoneczny Sad i połączenia jej z ulicą Księżycową, czemu sprzeciwiają się m.in. mieszkańcy Księżycowej, twierdząc, że spowoduje to wzmożony ruch na ich drodze. Mieszkańcy składali uwagi o pozostawienie tej drogi jako wewnętrznej drogi osiedla, jednak urząd nie uwzględnił jej, uznając, że Słoneczny Sad jest drogą gminną przebiegającą po wyznaczonych geodezyjnie działkach i pozostanie ona drogą klasy dojazdowej.
Z poprzedniego projektu utrzymany został m.in. ciąg pieszo-rowerowy biegnący wzdłuż Rowu Jeziorki.
Nie będzie dopuszczona zabudowa bliźniacza na terenach MNE (zabudowa jednorodzinna ekstensywna), a jedynie zabudowa wolnostojąca do dwóch lokali w budynku, zgodnie z obowiązującą w przepisach odrębnych definicją budynku jednorodzinnego. MNE pojawia się m.in. przy Działkowej, gdzie powstały już w niektórych miejscach domy w zabudowie szeregowej.
W projekcie pojawiły się pojęcia placów miejskich, m.in. przy szkole, czy przy XXI wieku, gdzie intensywność zabudowy jest bardzo duża i wciąż powstają nowe budynki, opierając się na starym, ale wciąż obowiązującym planie.
Przy ulicy Wenus pojawiła się większa przestrzeń publiczna względem poprzedniego projektu, oznaczona jako ZP czyli zieleń parkowa.
Czy nowy projekt planu jest zgodny z oczekiwaniami mieszkańców? Wiele uwag nie zostało w nim uwzględnionych. Mieszkańcy chcą dróg, ale tych głównych. Nie chcą, aby ich zamknięte uliczki stały się otwarte. Zdaniem urzędu oraz urbanistów i architektów łączenie ze sobą małych uliczek ma przynieść wymierne korzyści dla całej społeczności.
Ile uwag wpłynie do 22 września? I kiedy nowy plan dla Józefosławia zostanie uchwalony? Czas pokaże.
Napisz komentarz
Komentarze