W Łazach rozpoczęła działalność nowa szkoła. Budynek przy ul. Łączności będzie też pełnił rolę świetlicy środowiskowej.
W uroczystej inauguracji roku szkolnego w nowej siedzibie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łazach oprócz uczniów, rodziców i nauczycieli wzięli udział przedstawiciele samorządu gminy oraz lokalnej społeczności. Nowy budynek stanął na rogu ulic Łączności i al. Krakowskiej, w miejscu, w którym przez 80 lat funkcjonowała szkoła. Kiedy społeczność wsi zaczął się rozrastać, gmina podjęła decyzję o wybudowaniu nowej siedziby przy ul. Ks. Słojewskiego 1.
– Piękny, przestronny budynek w 2002 roku wydawał się zbudowany bardzo na wyrost – mówiła p.o. Dyrektora Magdalena Rogowska. – Jednak liczba mieszkańców Łaz i Magdalenki rośnie tak dynamicznie, że szybko zaczęło brakować miejsca na realizację wszystkich potrzeb uczniów.
Wójt Lesznowoli Maria Jolanta Batycka-Wąsik podkreślała, że nowa szkoła powstała dzięki determinacji mieszkańców Łaz, w tym przewodniczącej Rady Gminy Bożenny Korlak, którzy lobbowali za budową „filii”, która przejęłaby część uczniów szkoły.
Dwupoziomowy budynek oprócz doskonale wyposażonych sal lekcyjnych posiada stołówkę, szatnie i salę rekreacyjną. Jest też w pełni klimatyzowany, co ma zapewnić nie tylko komfort termiczny, ale i akustyczny, bo jak wiadomo szkoła znajduje się tuż przy ruchliwej trasie krakowskiej. Maluchy mają również do dyspozycji plac zabaw i boisko. Lokalizacja budynku była zresztą przedmiotem dyskusji od początku jego budowy. Rodzice mieli obawy związane z bezpieczeństwem i komfortem pracy dzieci w miejscu sąsiadującym bezpośrednio z ruchliwą trasą. Nie wszyscy zgodzili się na przeniesienie klas ze „starego” budynku przy ul. Ks. Słojewskiego na ul. Łączności. Ostatecznie decyzją dyrekcji placówki w nowej siedzibie uczyć się będą cztery oddziały przedszkolne i jedna klasa pierwsza.
Nowy budynek ma też pełnić funkcję świetlicy środowiskowej.
– Chcemy, żeby tętnił życiem od rana do wieczora – mówiła Bożenna Korlak. W związku z tym popołudniami na terenie posesji odbywać się będą zajęcia dla wszystkich – małych i dużych mieszkańców wsi.
– Będzie można tu rozwijać swoje pasje i realizować marzenia – deklarowała Batycka-Wąsik i podkreśliła symboliczną rolę powrotu szkoły do pierwotnej lokalizacji oraz rozpoczęcia jej działalności w roku, w którym startuje reforma oświaty.
Całość inwestycji kosztowała budżet Lesznowoli 4 mln złotych.
Napisz komentarz
Komentarze