Warsztat Terapii Zajęciowej KSNAW w Piasecznie prowadzony jest od 1996 roku. Jest jedyną placówką tego typu w powiecie.
WTZ ma na celu rehabilitację społeczną i zawodową dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną. W codziennej terapii bierze udział 51 osób, a 15 kolejnych jest stale wspieranych. Dla każdej z nich przygotowywany jest indywidualny program terapeutyczny, dostosowany do jej potrzeb, możliwości i predyspozycji.
– Dzięki terapii w WTZ uczestnicy rozwijają różne kompetencje – od czynności potrzebnych na co dzień, po umiejętności przydatne w pracy. Przygotowują swoje stanowisko, pełnią dyżury, uczą się obsługi urządzeń typowych dla różnych czynności zawodowych. Dzięki tym zajęciom nabierają pewności siebie, stają się systematyczni i odpowiedzialni – mówi Sabina Wiśniewska, pedagog specjalny i doradca zawodowy. – Stronę internetową WTZ i profil społecznościowy prowadzą właśnie uczestnicy.
WTZ obejmuje dwie placówki – w Piasecznie (ul. Modrzewiowa 2, Zalesie Dolne) i od 2013 roku w Górze Kalwarii (ul. Ks. Sajny 4, filia powstała dzięki współpracy samorządu powiatowego, gminnego i organizacji pozarządowej). Łącznie w WTZ funkcjonuje 10 pracowni (gospodarstwa domowego, ogrodnicza, umiejętności życiowych, umiejętności społeczno-zawodowych, introligatorska, komputerowa, rękodzieła artystycznego, ceramiczna, technik zdobniczych, arteterapii i stymulacji rozwoju), w których prowadzona jest terapia zajęciowa – podstawa działań rehabilitacyjnych.
Zajęcia w ośrodku odbywają się w dni powszednie w godzinach 7.00-16.00. Obejmują różne formy aktywności, prowadzone przez terapeutów zajęciowych, psychologa, doradcę zawodowego, fizjoterapeutę, pielęgniarkę, często przy udziale wolontariuszy.
– Rehabilitację społeczną uzupełniają wyjścia poza WTZ, zajęcia w Przystanku Kultura w Piasecznie, wyjazdy do kina, teatru, wycieczki, wyjazdy szkoleniowe. Spotykamy się z lokalną społecznością na różnych imprezach, organizujemy Miasteczko Integracyjne podczas Pikniku Rodzinnego w Piasecznie oraz liczne kiermasze produktów wykonanych przez osoby z niepełnosprawnością – tłumaczy Grzegorz Szymański, terapeuta zajęciowy i zastępca kierownika WTZ. Uczestnicy – pani Anna i pan Konrad – z dumą pokazują swoje prace. Zgromadzone fundusze przeznaczane są na kolejne działania z zakresu rehabilitacji społecznej. Kolejną możliwością pozyskania środków i ukazania społeczeństwu jak użyteczna może być praca osób z niepełnosprawnością jest realizacja zleceń na kartki okolicznościowe dla samorządu lokalnego: Starostwa Powiatu Piaseczyńskiego, Gminy Lesznowola oraz Miasta i Gminy Góra Kalwaria. W tym roku uczestnicy przygotowali 1 400 kartek wielkanocnych.
WTZ od 2003 roku prowadzi programy integracyjne, których celem jest zmniejszanie barier i zwiększanie akceptacji osób z niepełnosprawnością wśród młodzieży. W akcji wzięło udział ponad 1500 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych i podstawowych z terenu powiatu. Widocznym efektem współpracy z młodzieżą jest m.in. graffiti integracyjne na ścianie budynku przy ul. Sierakowskiego w Piasecznie.
Istotnym aspektem pracy WTZ jest także aktywizacja zawodowa. Chętni uczestnicy biorą udział w praktykach i stażach organizowanych przez lokalne firmy i instytucje. Wzięło w nich udział ponad 50 osób z niepełnosprawnością. Doprowadzono do zatrudnienia 5 osób na otwartym rynku pracy (m.in. na stanowisku dekoratora w sklepie Leroy Merlin).
– Sukcesem naszej placówki jest bez wątpienia ciągły rozwój oferty terapeutycznej, który trwa nieprzerwanie do 20 lat – mówią zgodnie pracownicy WTZ. – Mimo problemów lokalowych dokładamy wszelkich starań, aby osoby z niepełnosprawnością pracowały w godnych i komfortowych warunkach i aby WTZ był miejscem, do którego przychodzą z przyjemnością.
Więcej informacji na stronie www.wtz-piaseczno.pl
Napisz komentarz
Komentarze