W środę stężenie szkodliwych pyłów na terenie Konstancina znacznie przekroczyło dopuszczalny stan. Czemu smog jest groźny?
Smog pochodzi z niskiej emisji, czyli z kominów domów oraz spalin. Pojawia się głównie w okresie jesienno-zimowym, kiedy zaczynamy ogrzewać domy. Smog pojawia się, kiedy pyły stoją w miejscu, a robią to przy mroźnej i bezwietrznej pogodzie. Tworzy się wówczas mgła, zresztą sam wyraz pochodzi z połączenia angielskich smoke (dym) oraz fog (mgła). Tyle że nie jest to romantyczne zjawisko, tylko śmiertelnie niebezpieczne. Zabija w Polsce prawie 50 tys. osób rocznie (dane Komisji Europejskiej).
– Drobne frakcje pyłów mogą przenikać do krwioobiegu, a dłuższe narażenie na wysokie stężenia pyłu może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca (nadciśnienie, zawał) lub nawet zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, szczególnie płuc. Nowe dane świadczą o ujemnym wpływie inhalowanego pyłu na zdrowie kobiet ciężarnych oraz rozwijającego się płodu (niski ciężar urodzeniowy, wady wrodzone, powikłania przebiegu ciąży) – informuje Wojewódzki Inspektorat Jakości Powietrza w woj. Mazowieckim. – Pyły absorbowane są w górnych drogach oddechowych i oskrzelach. Inhalowane do płuc mogą powodować różne reakcje ze strony ustroju np. kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych np. astmy, kataru siennego i zapalenia spojówek
W lutym tego roku obiegła świat informacja, że naukowcy z University of Southern California w USA opublikowali w magazynie „Translational Psychiatry” wyniki badań, z których wynika, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem zwiększa ryzyko zachorowania na Alzheimera.
Uzasadniony strach przed smogiem potęgowany jest przez to, czego jeszcze o nim nie wiemy. Nie jest to nowe zjawisko, a naukowcy wciąż odkrywają, że ma wpływ na coraz to nowe choroby. Kiedyś wydawało się ludziom, że palenie papierosów nie jest szkodliwe. Ale jest.
Napisz komentarz
Komentarze