Z Piotrem Milewskim z Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii rozmawiała Agnieszka Deja.
Dla kogo przeznaczone są wydarzenia organizowane przez Ośrodek Kultury?
Piotr Milewski: Ośrodek Kultury ma ofertę przygotowaną dla wszystkich mieszkańców miasta i gminy Góry Kalwaria. Stałe sekcje przygotowane są na rozwijanie różnorodnych zainteresowań dzieci i młodzieży. Doskonale wyposażona modelarnia, pracownia plastyczna, zajęcia teatralne czy warsztaty filmowe to nie wszystkie propozycje, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wystawy, wernisaże czy cykliczne spektakle teatralne przygotowujemy pod kątem bardziej dojrzałych odbiorców. Przy okazji działającego Uniwersytetu Trzeciego wieku, który cieszy się dużą popularnością, są prowadzone wykłady, ale też projekcje filmowe i spotkania z ciekawymi ludźmi – podróżnikami, pisarzami czy dziennikarzami.
Jakie plany na wiosnę i lato ma Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii?
P.M.: Wiosną i latem będziemy realizować już rozpoczęte projekty, do których zamierzamy systematycznie dołączać nowe propozycje.
Jednym z takich wydarzeń była na pewno „I Wystawa Modelarska”. 22 marca odbyła się pierwsza edycja tej imprezy. Zaprezentowano różne formy modelarstwa połączone z szeroką propozycją tematyczną – były pojazdy historyczne, samochody, samoloty a nawet okręty wojenne. Wystawę odwiedziło wielu mieszkańców Góry Kalwarii. Chcemy to kontynuować poprzez warsztaty międzypokoleniowe, podczas których uczestnicy wspólnie będą rozwijać tę pasję. Prawdopodobnie odbędą się one we wrześniu tego roku.
Razem z Fundacją na Rzecz Tolerancji poprzez Dialog Międzykulturowy planujemy specjalne wydarzenia skierowane nie tylko do społeczności lokalnej. 28 i 29 maja przyjadą do Góry Kalwarii szczególni goście, m.in. Ambasador Norwegii Karsten Klepsvik, Szewach Weiss były Ambasador Izraela, Dr Steinar Bryn z Nansen Center for Peace and Dialogue oraz profesorowie Uniwersytetu Warszawskiego i SWPS. Pokażemy filmy o tematyce międzykulturowej i zajmiemy się m.in. kwestiami dialogu międzykulturowego i otwarcia społeczności lokalnej na osoby spoza Polski.
Podjęliśmy też współpracę ze Stowarzyszeniem Polka Potrafi. Razem z nim pragniemy stworzyć cykl warsztatów oraz innych wydarzeń specjalnych adresowanych do kobiet, które często z powodów rodzinnych czy zawodowych znajdują się w trudnej sytuacji. Proponując im uczestnictwo w dedykowanych imprezach, spotkaniach z psychologiem czy coachem, mamy nadzieję, że zaczną one aktywnie realizować swoje marzenia, co w konsekwencji przełoży się na podniesienie ich standardu życia.
Od 23 kwietnia rozpoczynamy warsztaty z kompetencji społecznych „Kierunek projekt”. Są one adresowane do młodzieży. W pierwszej kolejności realizowany on będzie z grupą wolontariuszy działających w „Mieszalni kolorów” – sekcji Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii. Mamy nadzieję, że przeprowadzając takie inicjatywy, zachęcimy młodych ludzi do działania na rzecz społeczności lokalnej miasta i gminy Góry Kalwaria.
Realizujemy też projekt międzypokoleniowy pod tytułem „Wspomnienia są ważne”, w którym na bazie zarejestrowanych wspomnień wiekowych obywateli miasta i gminy Góra Kalwaria realizowane będą warsztaty dla młodzieży. Przewidywany czas zakończenia projektu to listopad-grudzień 2015.
Jest też projekt „Góra w ruchu”, który skierowany jest do młodzieży w wieku od 15 do 18 lat. Chcemy upowszechniać taniec i edukację poprzez sztukę. Otwarcie projektu zaplanowano na 23 czerwca. Będzie się on odbywał w Kalejdoskopie Kultury od czerwca do listopada 2015 roku (włącznie z wakacjami). Zakończy się dwoma pokazami warsztatowymi oraz wystawą multimedialną.
Czy wydarzenia, które wpisały się już na stałe do kalendarza kulturalnego Góry Kalwarii, będą kontynuowane?
P.M.: Oczywiście, nie rezygnujemy z nich. Są to m.in. Rodzinna Uciecha, Dyskusyjny Klub Filmowy, Teatralna Niedziela i wiele innych. W okresie wakacyjnym będzie zorganizowane również cykliczne kino plenerowe. Urząd Miasta i Gminy Góry Kalwaria przeznaczył środki na zakup profesjonalnego ekranu plenerowego.
Czy pojawią się jakieś wyjątkowe imprezy plenerowe?
P.M.: Tak. Jedną z takich imprez będzie VII Turniej Rycerski Na Dworze Konrada Mazowieckiego w Czersku, który odbędzie się 16-17 maja. Trwają też prace nad organizacją Dnia Dziecka, który odbędzie się 31 maja, a 30 sierpnia odbędzie się festyn familijny „Zakończenie lata”.
Cyklicznym wydarzeniem na świeżym powietrzu będzie „Siesta na patio”. Zapraszać będziemy organizacje, fundacje i stowarzyszenia, które będą mogły zaprezentować swoje działania w nieco luźniejszej formie. Pojawią się leżaki i parasole, będzie można się zrelaksować i posłuchać o tym, co dzieje się w gminie. Pierwsze takie wydarzenie zaplanowane jest na 10 maja.
Oczywiście będą też wystawy i koncerty. Warto zaglądać na naszą stronę internetową, w kalendarium znajduje się spis wydarzeń na każdy miesiąc. Ośrodek Kultury posiada tak szeroką ofertę, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Dziękuję za rozmowę.
Napisz komentarz
Komentarze