Osoby sprawne fizycznie między innymi łatwiej przechodzą choroby niż te bez jakiejkolwiek kondycji.
W dzisiejszych czasach duża liczba osób – zarówno tych młodszych, jak i starszych – zamiast aktywnie spędzić chociaż trochę wolnego czasu na świeżym powietrzu, uprawiając sport, preferuje odpoczynek przed ekranem telewizora, czy też przeglądanie najróżniejszych stron internetowych. Zapewne większość z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele tracą, ponieważ zalety aktywności fizycznej można wymieniać praktycznie bez końca, a dyscyplin jest tyle, że każdy spokojnie znalazłby coś dla siebie.
Sposób na doskonałą figurę
Gry zespołowe (siatkówka, piłka ręczna, piłka nożna, koszykówka), bieganie, pływanie, jazda na rowerze, a nawet zwykły spacer po parku – to kilka przykładów, dzięki którym nasz organizm może wiele zyskać. W jaki sposób? Zacznijmy od rzeczy najbardziej oczywistych – sylwetka. Zapewne wiele kobiet i mężczyzn co roku mierzy się z problemem zbyt ciasnej sukienki lub spodni od garnituru. Wiele z nich stosuje różne diety, podejmuje wszelkie możliwe działania mające na celu poprawę swojej figury, zapominając jednak o tym, co jest bardzo istotne, czyli o zwykłym ruchu. Ćwicząc, szybciej spalamy tkankę tłuszczową. Odpowiednie nawyki żywieniowe oraz trening to właśnie recepta na szczupłą sylwetkę. Poza utrzymaniem odpowiedniej wagi sport pomaga nam również osiągnąć lepsze samopoczucie. W związku z tym po ciężkim dniu w pracy warto wybrać się np. na małą przebieżkę po parku.
– Aktywność fizyczna poprawia kondycję i wysmukla figurę, wpływa na wydolność organizmu, a także zapobiega wielu chorobom, dlatego sport jest zalecany każdej osobie. Aktywność fizyczna pozwala nam: poprawić lub zachować zdolność fizyczną, utrzymać odpowiednią wagę\zachować siłę mięśniową, która stabilizuje stawy i kręgosłup na wzrost odporności, osiągnąć lepsze samopoczucie – mówi nam Wiesław Paradowski, Prezes Stowarzyszenia Kondycja, które promuje aktywny i zdrowy tryb życia.
Unikaj chorób
Odnośnie do chorób (w tym również chorób serca), to część z nich spowodowana jest siedzącym trybem życia, brakiem ruchu oraz znużeniem codziennymi obowiązkami w pracy czy też w domu. Zaliczyć można do nich np. otyłość i nadciśnienie tętnicze. By im zapobiegać, powinniśmy postawić na ruch. Wystarczy naprawdę niewiele, aby wygrać walkę z chorobami cywilizacyjnymi. Systematyczny wysiłek fizyczny znacząco zmniejszy zagrożenie. Pozwoli on również łatwiej przechodzić choroby. Pamiętać o tym powinny zwłaszcza osoby starsze, które zazwyczaj prowadzą mało aktywny tryb życia.
– Osoba szczupła, sprawna fizycznie szybciej i łagodniej przechodzi choroby niż osoba otyła, bez jakiejkolwiek kondycji. U osób starszych aktywność fizyczna jest zazwyczaj na bardzo niskim poziomie. Ważne, by w ogóle istniała. Warto się gimnastykować, biegać, skakać, codziennie chociaż 15-20 minut, chodzić na wycieczki, a jeśli to możliwe pływać czy jeździć na rowerze. Najlepiej stosować taką taktykę: 3 razy 30 razy 130, czyli 3 razy w tygodniu po 30 minut, tak aby tętno wskazywało 130 uderzeń na minutę – dodaje Wiesław Paradowski.
Jak to mówią: „sport to zdrowie”, a jego uprawianie pozytywnie wpływa na naszą kondycję fizyczną oraz psychiczną. Ludzie, którzy ćwiczą, są nie tylko zdrowsi, ale i szczęśliwsi. Mamy nadzieję, że ten artykuł przekonał amatorów siedzącego trybu życia do większej aktywności fizycznej. Zdecydowanie warto postawić na sport.
Napisz komentarz
Komentarze