Z Hanną Szczepanowską, o minionym roku akademickim UTW, rozmawiała Agnieszka Deja.
Jakby Pani podsumowała zakończony rok akademicki?
Hanna Szczepanowska: „To był rok, dobry rok – z żalem dziś żegnam go” – że posłużę się słowami znanej piosenki.
Po pierwsze dlatego, że nasz uniwersytet wciąż się rozrasta – mamy coraz więcej słuchaczy. W tym roku frekwencja na zajęciach wynosiła od siedemdziesięciu do ponad stu osób.
A po drugie – że przybywają do nas seniorzy, którzy świadomie wybierają taką właśnie formę spędzania czasu, taki sposób na życie. Nie trafiają się już ludzie, którzy poszukują taniej rozrywki lub porad kulinarnych. Nasi słuchacze żądają wiedzy na prawdziwie akademickim poziomie, inspiracji artystycznych i filozoficznych. To niezwykle budujące.
Na jakie zajęcia uczęszczali w tym roku akademickim słuchacze?
H.S.: Zasadą w naszym uniwersytecie jest różnorodność tematyki wykładów. Słuchacze to cenią. W tym roku prezentowaliśmy więc tematy z ośmiu dziedzin nauki: muzyki, sztuk plastycznych, kulturoznawstwa, geografii, psychologii, filozofii (religioznawstwa), nauk przyrodniczych i historii.
Niektóre zajęcia odbywały się poza salą wykładową. Biografię i działalność Heleny Modrzejewskiej poznaliśmy w Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce. Przy okazji zwiedziliśmy nowe ekspozycje (po remoncie) i miasteczko.
W Muzeum Narodowym w Warszawie zapoznaliśmy się z twórczością Olgi Boznańskiej (aktualna wystawa prac malarki). Większość osób obejrzała też freski z Faras w wolnym czasie. W sobotę, 11 kwietnia, byliśmy na koncercie Anny Marii Jopek w Domu Muzyka Seniora w Kątach. Jedna z naszych słuchaczek zaprosiła na ten koncert swoją córkę – to był taki prezent urodzinowy.
Które tematy cieszyły się największą popularnością wśród słuchaczy?
H.S.: Największą popularnością cieszyły się wykłady z dziedziny muzyki i geografii, kulturoznawstwa i filozofii.
Rekordową frekwencję zanotowaliśmy podczas prezentacji twórczości zespołu Czerwone Gitary (w opracowaniu Ryszarda Kupidury) oraz Czesława Niemena (w opracowaniu Sławomira Drygalskiego). „Pełną salę” mieliśmy też podczas spotkań z cyklu „Świat oczami” (Aborygena, Wikinga, Etruska). Podobnie na wykładach z serii „Wielkie miasta świata” (Wenecja i Buenos Aires). Utrzymuje się także wciąż wielkie zainteresowanie wykładami filozoficznymi dr. Tomasza Mazura.
Ilu wykładowców pojawiło się w tym roku akademickim? Czy byli to już znani słuchaczom naukowcy, czy może nowi?
H.S.: W tym roku pracowało dla nas aż 28 wykładowców. Czternastu nasi słuchacze znali już z lat ubiegłych, natomiast pozostali debiutowali na naszym UTW.
Jak to zwykle bywa, nie wszyscy „nowi” się sprawdzili – cóż. Jednak przytrafiła nam się prawdziwa rewelacja. Do omówienia kultury aborygenów zaprosiłam specjalistę całkiem sobie nieznanego. Za przemawiało to, że ma tytuł doktora i pracuje w prestiżowej placówce naukowej. Zobaczyłam go po raz pierwszy (dotąd tylko rozmawialiśmy przez telefon) tuż przed wykładem. Zmartwiałam – szczupły chłopak z dredami, w czarnym kombinezonie chyba z ćwiekami! Pytam o prezentacje – slajdy, film, muzyka? Nie ma. Czyli studenci będą musieli wyobrazić sobie aborygenów, ich sprzęty, muzykę, krajobrazy Australii... Już widziałam siebie w centrum kosmicznej katastrofy. Przedstawiłam słuchaczom zwyczajowo wykładowcę i temat, po czym szybko oddaliłam się w bezpieczne miejsce. Mija kwadrans – dr Piotr Cichocki opowiada o aborygenach... Mija godzina – studenci siedzą zasłuchani... Po wykładzie – rzęsiste brawa i prośby o następny. Jak on tego dokonał? Do dziś nie rozumiem.
Czy są już plany na kolejny rok akademicki?
H.S.: Tak. Już rozpoczęliśmy pracę nad programem kolejnego roku akademickiego. Na pewno zaprezentujemy Państwu wiele ciekawych, atrakcyjnych, inspirujących wykładów. Będą też wycieczki i koncerty. Oczywiście zamierzamy kontynuować zajęcia fakultatywne: ruchowe i malarskie. W miarę potrzeb będziemy się starali organizować także i inne.
Zbyt wielu szczegółów nie możemy jeszcze podać, gdyż w Centrum Kultury trwa właśnie restrukturyzacja. Na razie przyjmujemy, że rok akademicki 2015/16 w naszym UTW rozpocznie się prawdopodobnie w połowie września. Spotkanie informacyjne dla kandydatów na słuchaczy zorganizujemy w dniu inauguracji. A teraz życzymy naszym obecnym słuchaczom miłych wakacji. Do zobaczenia jesienią!
Dziękuję za rozmowę.
Napisz komentarz
Komentarze