Czy mieszkańcy mogą bez żadnych obaw spacerować po ulicach?
Na początku listopada miastem wstrząsnęła informacja o brutalnym pobiciu, do którego doszło w godzinach wieczornych na ulicy Pijarskiej w Górze Kalwarii. Pewien mężczyzna zaatakował małżeństwo w średnim wieku. Z relacji niektórych mediów wynikało, że przedtem sprawca zaczepiał obywateli narodowości czeczeńskiej, ostatecznie jednak nie zostało to w sposób procesowy potwierdzone. Wśród mieszkańców gminy zawrzało.
„Strach wyjść z domu”
– Skoro o 20.30 dochodzi do pobicia, to co się będzie działo o 23? Tutaj nie można czuć się bezpiecznie – brzmiał komentarz jednej z mieszkanek dotyczący wydarzenia z 4 listopada.
Temat bezpieczeństwa na ulicach w Górze Kalwarii przewija się od dłuższego czasu, osoby zamieszkujące obszar gminy niejednokrotnie – czy to w internecie, czy w rozmowach – skarżyły się na agresywną młodzież. O to, czy wychodząc na wieczorny spacer, mieszkańcy muszą obawiać się o swoje zdrowie, zapytaliśmy Dariusza Zielińskiego, Burmistrza Gminy Góra Kalwaria.
– Uważam, że Góra Kalwaria jest miejscem bezpiecznym. Przypadki łamania prawa – do których niestety, jak w każdym polskim mieście, dochodzi – nie występują tu na ponadprzeciętną skalę. Jak poinformował mnie Komisariat Policji w Górze Kalwarii, w naszym mieście w latach 2016–2017 powiadomiono miejscowych funkcjonariuszy w sumie o trzech przypadkach rozboju, 15 przypadkach uszkodzenia ciała oraz 20 przypadkach kierowania gróźb karalnych – poinformował nas burmistrz.
Gmina podejmuje różne działania mające na celu zapobieganie przypadkom naruszenia prawa przez młodocianych.
– Naruszeniom przepisów przez młodzież trzeba zapobiegać. Gmina ze swej strony, w ramach swoich kompetencji, m.in. rozbudowuje infrastrukturę sportowo-rekreacyjną, by młodym mieszkańcom zagospodarować czas wolny, a Ośrodek Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz lokalne stowarzyszenia organizują szereg zajęć i imprez – mówi Dariusz Zieliński.
Zwiększyć liczbę patroli
– Ponadto samorząd współpracuje z miejscowym komisariatem. Organizowane są debaty społeczne na temat bezpieczeństwa mieszkańców, przedstawiciele policji uczestniczą w posiedzeniach Komisji Gospodarki Komunalnej i Porządku Publicznego Rady Miejskiej. Gmina wspomaga też komisariat, dofinansowując dodatkowe patrole, a w ostatnich latach dofinansowała zakup radiowozu. Współpracę ze stróżami prawa oceniam pozytywnie – dodaje.
Burmistrz wskazuje, że liczba patroli policji na ulicach może się zwiększyć.
– Myślę, że wspólne działania w kierunku wzrostu poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców przynoszą efekty. W dalszym ciągu będziemy zmierzać do tego, aby w naszej gminie było jak najbezpieczniej. Nadrzędnym celem jest zwiększanie liczby patroli, szczególnie pieszych. Podkreślam: bezpieczeństwo lokalnej społeczności to jeden z priorytetów samorządu i nieustannie przedmiot naszej troski – wyjaśnia burmistrz.
Napisz komentarz
Komentarze