Reklama

Niebezpieczne kąpiele

Niebezpieczne kąpiele

Mieszkańcy ignorują zakaz kąpieli i narażają siebie lub swoje dzieci na różne niebezpieczeństwa.

 

Temat korzystania z wodnych atrakcji mimo zakazu powrócił przy okazji uruchomienia fontanny na Skwerze Kisiela. Już podczas inauguracji, w trakcie majówkowego festiwalu food trucków, zwłaszcza najmłodsi mieszkańcy próbowali bawić się w fontannie i wspinać na skarpę po zewnętrznej stronie kaskady wodnej, mimo umieszczonego tam zakazu a nawet ogrodzenia całej fontanny biało-czerwoną taśmą. Tymczasem odkąd tylko projekt rewitalizacji Skweru Kisiela ujrzał światło dzienne mówiło się wyraźnie o tym, że zaplanowana tu kaskada wodna będzie miała charakter ozdobny i nie będzie pełniła funkcji „placu zabaw”, jak ta na pobliskim Placu Piłsudskiego. Tamtejsza fontanna jest bezpieczna dla użytkowników – woda pochodzi z miejskiego wodociągu, jest sprawdzana i chlorowana.

– Woda w fontannie na Skwerze Kisiela nie była na razie badana – informuje komendant straży miejskiej Mariusz Łodyga. – Trzeba pamiętać, że do zamkniętego obiegu wody w fontannie trafić mogą różne substancje, które mogą wpływać na zdrowie osób kąpiących się, ale też uszkadzać sam mechanizm fontanny – podkreśla Łodyga.

 Amo, glinianki i Ośrodek Wisła

Potencjalnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, bo niepoddawane systematycznym badaniom, są też dzikie kąpieliska na Górkach Szymona w Zalesiu Dolnym, w Ośrodku Wisła w Zalesiu Górnym i na tzw. "gliniankach" w Gołkowie. Najgorzej sytuacja wygląda na Górkach Szymona, gdzie mali i duzi chętnie wchodzą do wody, kompletnie ignorując informację o zakazie kąpieli. Artykuł 55 Kodeksu Wykroczeń mówi zaś, że „kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany”. Taką karę może nałożyć policja lub straż miejska. Czy nakłada?

– Nie ukrywam, że w weekendy, kiedy na Górkach Szymona jest najwięcej osób, problemem jest brak strażników – przyznaje komendant SM. – Dyżur weekendowy pełni jeden patrol, a interwencji nie brakuje, więc szanse na obecność patrolu w parku bez wezwania są niewielkie.

Innymi słowy, zakaz nie jest przez służby specjalnie egzekwowany.

W przypadku gołkowskich „glinianek” niejasna jest w ogóle sytuacja prawna terenu. Trwają tam procesy uwłaszczeniowe, a gmina jest w posiadaniu tylko części terenu. Teoretycznie za bezpieczeństwo takich miejsc odpowiada ich właściciel. Choć część lokalnych mieszkańców od dawna traktuje stawy jako letnie kąpielisko, powinni mieć świadomość, że robią to nielegalnie i ryzykują własne zdrowie i życie. W przypadku Ośrodka Wisła właścicielem terenu jest Skarb Państwa i Lasy Państwowe, zarządza nim zaś starosta piaseczyński. Obecnie teren wraz ze stawami jest dzierżawiony prywatnemu przedsiębiorcy. W razie jakiegokolwiek wypadku właściciel (bądź zarządca terenu) odpowiadałby prawnie, gdyby na miejscu nie było informacji o zakazie kąpieli.

– Zniesienie zakazu na terenie Górek Szymona raczej nie wchodzi w grę – mówi wiceburmistrz Daniel Putkiewicz. – To przede wszystkim park krajobrazowy, a nie kąpielisko. Poza tym utworzenie kąpieliska wiąże się z koniecznością nadzoru ratowniczego i oczywiście monitorowaniem stanu wody, dna i tak dalej – wylicza. – Mam nadzieję, że zaplanowana w niedalekiej przyszłości budowa nowego ośrodka sportowego przy ulicy Chyliczkowskiej, gdzie między innymi znajdą się otwarte baseny, zaspokoi potrzebę korzystania z wodnych atrakcji w bezpiecznym miejscu.

Stawy w Gołkowie gmina również planuje w przyszłości zamienić w teren rekreacyjny dla mieszkańców, po uregulowaniu kwestii prawnych. Jeśli zaś chodzi o Ośrodek Wisła, dzierżawca terenu deklarował między innymi generalny remont otwartego basenu. W tym sezonie wprawdzie nadal mieszkańcom będzie brakować miejsc do lagalnych kąpieli, ale za kilka lat sytuacja powinna się poprawić.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
Reklama
Poszukujemy TECHNIKA / KONSERWATORA Poszukujemy TECHNIKA / KONSERWATORA Firma SENSON zatrudni osobę na stanowisko:TECHNIK / KONSERWATOR Twój zakres obowiązków:·   Wykonywanie przeglądów eksploatacyjnych,·   Bieżąca obsługa obiektu, utrzymanie w stanie gotowości eksploatacyjnej systemów i urządzeń technicznych na terenie obiektu,·   Usuwanie awarii urządzeń na terenie firmy Klienta,·   Dbanie o wysoką jakość świadczonych usług,·   Współpraca z zespołem administracji,·   Dbanie o estetykę budynku i otoczenia,·   Wykonywanie drobnych prac montażowych, naprawczych,·   Monitorowanie pracy powierzonych urządzeń i instalacji, usuwanie awarii.Nasze wymagania:·   Doświadczenie zawodowe w zakresie prac konserwacyjnych, bieżących napraw i monitoring stanu technicznego elementów budynków, instalacji wewnętrznych urządzeń oraz infrastruktury zewnętrznej poprzez wykonywanie bieżącej kontroli oraz usuwania stwierdzonych lub zgłoszonych nieprawidłowości funkcjonalnych i technicznych,·   Doświadczenie w konserwacji instalacji elektrycznych / gazowych, grzewczych / wentylacyjno-klimatyzacyjnych,·   Doświadczenie w pracach budowlano-wykończeniowych,·   Znajomość budowy i obsługi instalacji przeciwpożarowych (Polon Alfa, Bosh),·   Brak przeciwwskazań do pracy na wysokości powyżej 3 m,·   Umiejętność czytania dokumentacji technicznej,·   Gotowość do pracy po godz. 16 oraz weekendy (sporadycznie),·   Umiejętność pracy w zespole, sumienność i wysoka kultura osobista,·   Uprawnienia SEP min do 1kV.  KONTAKT TEL. 507 060 800 
Reklama