Wirtualne studiowanie – czy to możliwe? Jakie są zalety i wady takiego nauczania?
Zmiany, jakie zachodzą we współczesnym świecie, wymuszają na wielu instytucjach reorganizację pracy. Dostosowując się do obecnych realiów, uczelnie zaczynają umożliwiać studentom podjęcie całkiem nowych ścieżek naukowych. Opcja studiowania online jest ciągle nowością, w Polsce oferuje ją niewiele uczelni, na dodatek jedynie częściowo można uczyć się z domu, na uniwersytet i tak trzeba się pojawić – znacznie rzadziej niż w przypadku tradycyjnych studiów, ale jednak.
Na świecie coraz więcej osób zainteresowanych jest tego typu studiowaniem – zwolenników znajdziemy głównie w Indiach, Indonezji i Chinach. Dla rodziców, którzy wspierają swoje dzieci podczas studiowania, zazwyczaj finansowo, ten tryb studiów jest bardzo atrakcyjny. Według badań widzą oni wiele zalet studiowania online. Wskazują, że plusem jest brak konieczności osobistego, realnego udziału w zajęciach, tego typu studia są również tańsze i bardziej elastyczne. Dodatkowo wspiera się w ten sposób rozwój umiejętności związanych z korzystaniem z nowych technologii i istnieje możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego, co nie jest często możliwe podczas studiów w trybie stacjonarnym.
E-learning, bo o niego chodzi, to nie tylko praca na specjalnych platformach szkoleniowych, lecz także wymiana maili z wykładowcami, którzy pomogą w doborze materiału, zainteresują tematem i rozwiążą nurtujące kwestie. Możliwe jest także skorzystanie z czatu na platformie, jednak często obowiązkowe są również spotkania w świecie rzeczywistym, szczególnie podczas zaliczenia przedmiotu.
Plusy
Największym plusem dla studentów jest oszczędność czasu – nie muszą oni spędzać kilku godzin na uczelni, logują się na platformie w dogodnych dla siebie godzinach. Dodatkowo opcja ta jest znacznie tańsza od tradycyjnego trybu studiów stacjonarnych. Wiele uczelni oferuje też darmowe studia e-learningowe. Studia przez Internet to także doskonała opcja dla osób, które mieszkają poza dużym miastem – nie muszą przenosić się z rodzinnej miejscowości, wynajmować mieszkania, po prostu większości rzeczy uczą się w sieci, a tylko raz na jakiś czas wybierają się na uczelnię. Wśród zalet wymienia się także elastyczność i wygodę, jak również dostosowanie tempa uczenia do indywidualnych możliwości studenta.
Minusy
Studia to nie tylko zaliczanie kolejnych egzaminów i samodzielna praca, to także uczenie się pracy w grupie, nawiązywanie kontaktów i dyskutowanie – tego pozbawieni są studenci korzystający z platform e-learningowych. Pojawić się mogą również problemy z motywacją – w domu łatwiej się rozproszyć. Minusem jest też fakt, że po kilku latach studiowania nadal nie ma się dyplomu.
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze