Auchan ujawniło plany zagospodarowania terenu u zbiegu ulic Energetycznej i Puławskiej. Biurowce, mieszkania i centrum handlowo-rozrywkowe mają powstać na 11 ha po dawnej zajezdni trolejbusowej.
Projekt zagospodarowania należącego do Auchan terenu przygotowuje Ceetrus Polska (dawniej Immochan), czyli spółka zajmująca się rozwojem i komercjalizacją należących do Auchan obiektów.
Liczący 11 ha teren między ulicami Puławską, Energetyczną, Mleczarską i Sękocińską według założeń inwestora ma się stać nową, w pełni zagospodarowaną dzielnicą miasta.
– Na terenie dawnej zajezdni trolejbusowej powstanie nowa wielofunkcyjna inwestycja, otoczona zielenią i terenami rekreacyjnymi. Nowoczesny projekt będzie łączył funkcje mieszkaniowe, biurowe, rozrywkowe, gastronomiczne i handlowe – deklaruje inwestor. – Nowy kwartał miejski będzie przyjazną przestrzenią do zamieszkania, pracy, rozrywki, spędzania wolnego czasu i zakupów. Wielofunkcyjność inwestycji sprawi, że potrzeby użytkowników z różnych sfer życia będą mogły zostać zrealizowane na miejscu, co zaoszczędzi czas poświęcany na codzienne dojazdy do Warszawy.
Miejsca pracy i kino
Ten argument przekonuje też władze miasta. Ceetrus Polska zapewnia, że wstępne założenia architektoniczne zyskały poparcie Wydziału Architektury UG.
– Nowy projekt przedstawiony przez inwestora oceniam jako bardziej korzystny z punktu widzenia miasta, niż budowa klasycznych marketów typu „blaszak” czy jednej, gigantycznej bryły centrum handlowego. A takie pomysły pojawiały się wcześniej – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. – Przestrzeń wielofunkcyjna obejmująca biura i handel daje szansę na większą liczbę miejsc pracy, lepszej jakości przestrzeń publiczną, bardziej dostępną i przyjazną mieszkańcom, z prawdziwą, a nie sztuczną zielenią – dodaje.
Zgodnie ze wstępnym projektem od strony ulicy Puławskiej ma powstać kompleks handlowo-rozrywkowo-gastronomiczny. A w nim wyczekiwane przez mieszkańców kino. Jak potwierdził nam inwestor, wielosalowe kino nie jest już planowane przy rozbudowie istniejącego kawałek dalej centrum handlowego Auchan.
Osiedle mieszkaniowe budzi największe obawy
Biurowce miałyby stanąć od strony ulicy Energetycznej. A przy ulicy Mleczarskiej inwestor planuje „kameralną zabudowę mieszkaniową”, docelowo około 300 mieszkań o zróżnicowanym metrażu. Ten fragment inwestycji budzi sporo emocji. Po pierwsze dlatego, że obowiązujący dla tego obszaru miejscowy plan zagospodarowania nie przewiduje zabudowy mieszkaniowej. Jednak od ubiegłego roku trwają prace nad zmianą mpzp na wniosek inwestora. Ostateczną decyzję podejmą oczywiście radni.
– Ja mam pytanie: do której szkoły pójdą dzieci z tego nowego osiedla? I czy nasz PWiK jest w stanie obsłużyć kolejnych mieszkańców i biurowce? Skoro już teraz mamy zakaz podlewania ogródków, bo brakuje wody? – zastanawia się pani Beata.
Burmistrz jest optymistą
– Doświadczenie uczy mnie, żeby do dużych planów inwestycyjnych na tym obszarze podchodzić z rezerwą. Było już kilka różnych pomysłów i idei. Tym niemniej gmina musi być do każdego z nich przygotowana. Przy każdym tego typu przedsięwzięciu chodzi o to, aby miasto wykorzystało szanse i zminimalizowało zagrożenia – podkreśla. W swojej reakcji na informację Auchan ograniczył się jednak głównie do kwestii wyzwań związanych z obsługą komunikacyjną nowej dzielnicy miasta. Jest jednak optymistą. Liczy na to, że sporą część obecnego ruchu przejmie budowana trasa S7.
– Jeżeli do tego dołożymy konsekwentnie realizowany buspas do Piaseczna oraz prace, jakie deklaruje PKP Polskie Linie Kolejowe nad dołożeniem drugiej pary torów do Piaseczna i wykorzystaniem przebiegającej obok tego obszaru linii siekierkowskiej, to jest to wyzwanie, z którym potrafimy się zmierzyć – pisze Daniel Putkiewicz. Warto jednak pamiętać, że wszystkie te zadania (poza S7) są na razie w sferze „ deklaracji”, ewentualnie „studium wykonalności”. Zarówno władze gminy, jak i Ceetrus Polska podkreślają jednak, że część biurowo-handlowa miałaby zatrzymywać mieszkańców w Piasecznie oferując miejsca pracy. I tym samym ograniczać liczbę tych udających się do Warszawy.
Pierwszy etap, w którym zaplanowano stworzenie obiektów o funkcjach rozrywkowych, gastronomicznych i handlowych miałby powstać do końca 2023 r. Obecnie Ceetrus Polska pracuje nad projektem budowlanym.
Napisz komentarz
Komentarze