Wygląd i przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń Poniatówki są już dokładnie zaplanowane. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, modernizacja miałaby się rozpocząć w przyszłe wakacje.
Przygotowania do rewitalizacji zabytkowego budynku w parku miejskim trwają już od kilku lat. Jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji zaczyna wkraczać w fazę ostatnich przygotowań do realizacji. Obecnie trwają prace nad projektem wykonawczym.
– Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i projekt uzyska ostateczną akceptację konserwatora zabytków, to w okolicach kwietnia przyszłego roku powinniśmy mieć gotowy komplet dokumentów i będzie można ogłaszać przetarg – mówi Anna Bednarska, pełnomocnik burmistrza do spraw inwestycji. Wyłonione w przetargu biuro projektowe jest w stałym kontakcie z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, więc raczej nie powinno być z tym problemów.
Najpierw zabezpieczenie, później freski
Rewitalizacja zostanie podzielona na dwa etapy. Pierwszy obejmie prace budowlane, które mają zabezpieczyć budynek. Drugi dotyczyć będzie renowacji polichromii odkrytych na ścianach wewnątrz Poniatówki.
Drewniane czy metalowe elementy zostaną przekazane do renowacji specjalistycznym pracowniom.
W ramach prac budowlanych zostaną między innymi odtworzone drzwi i okna, które kiedyś znajdowały się w elewacji budynku. Usunięte zostaną tynki zewnętrzne. Docelowo Poniatówka będzie miała tynk w odcieniu stonowanej, nieco zszarzałej mięty. Taki kolor bowiem został odkryty jako najstarszy tynk podczas prac badawczych prowadzonych przy zabytku.
Kawiarnia i muzeum
Zdecydowanie zmieni się też wystrój i charakter wnętrz. Jeden z pokoi na parterze budynku zostanie przekształcony w kawiarnię, która pomieści około 15 gości.
W drugim pomieszczeniu urządzona zostanie sala muzealna dotycząca czasów saskich. Znajdujące się w obu pomieszczeniach piece kaflowe zostaną odnowione.
W pomieszczeniu przeznaczonym na muzeum odkryto stare tapety. Przynajmniej część ścian będzie więc pokryta tapetą nawiązującą kolorystyką i wzorem do tej odkrytej (ciemna zieleń oraz motywy florystyczne).
Na piętrze budynku powstanie multimedialna sala muzealna poświęcona Cecyli Plater-Zyberkównie, urządzona w stylistyce nawiązującej do okresu, w którym żyła założycielka funkcjonującej tu w XIX w. szkoły. Jeden z niewielkich pokoi dedykowany będzie dzieciom. Odrestaurowana zostanie również klatka schodowa z drewnianymi schodami, pięknymi kutymi balustradami oraz odkrytymi na ścinach freskami.
Odrestaurowane zostaną również pomieszczenia piwniczne, gdzie powstaną trzy małe sale ekspozycyjne. Zagospodarowane zostanie otoczenie budynku. Od strony wschodniej powstanie drewniany taras, nowe nasadzenia będą miały za zadanie wyraźnie oddzielić Poniatówkę od sąsiednich zabudowań i parkingu.
Prognozowane wstępnie koszty modernizacji to około 5 mln złotych. Kosztorys jednak będzie znany dopiero po przygotowaniu ostatecznego projektu. W Wieloletniej Prognozie Inwestycyjnej na razie na to zadanie przeznaczono 1,8 mln zł w 2021 r. oraz 1,2 mln zł w 2022 r.
Napisz komentarz
Komentarze