W środę po raz pierwszy do sieci wodociągowej w Górze Kalwarii popłynęła woda z rozbudowanej i unowocześnionej za ponad 7 mln zł stacji uzdatniania wody (SUW) przy ul. Kalwaryjskiej.
Gminna spółka – Zakład Gospodarki Komunalnej – uzyskała zgodę na wstępną eksploatację SUW, podczas której dokładnie obserwowane są parametry wytwarzanej wody i optymalizowana praca urządzeń.
Można śmiało powiedzieć, że stacja przy ul. Kalwaryjskiej, po sąsiedzku ze Szkołą Podstawową nr 2 im. Księcia Janusza, powstała od nowa. Wysłużone i awaryjne pompy oraz filtry zastąpił najnowocześniejszy system uzdatniania wody. Trzy studnie, z których pompowana jest na powierzchnię, pracują teraz na zmianę. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba (w czasie wyjątkowo dużego rozbioru wody), mogą być włączone dwie lub trzy jednocześnie. Następnie w zbiornikach zamontowanych w nowo powstałym budynku jest napowietrzana i pompowana do dwustopniowego systemu filtrowania (poprzednio istniał tylko jeden stopień). Pozbawia on wodę nadmiaru manganu, żelaza i jonu amonowego. To ma znaczenie nie tylko dla zdrowia mieszkańców, ale także stanu rur wodociągowych. Nie odkłada się w nich osad, który potem zanieczyszcza wodę.
Wysoka jakość i bezpieczeństwo
Na koniec uzdatniona woda trafia do – to nowość – zbiornika wody gotowej, w którym znajdują się dwie komory po 150 m3. – Podział zbiornika może mieć znaczenie w przypadku awarii na stacji. Gdy w jednym woda jest badana, z drugiego nadal możemy podawać wodę do sieci – tłumaczy Michał Pacholec, kierownik rozruchu w Aqua Seen, firmie wykonującej inwestycję. Zbiornik jest ważny także z innego powodu – pozwala utrzymać wysokie ciśnienie w sieci, gdy szybko rośnie zapotrzebowanie na wodę. Stację wyposażono też w agregat prądotwórczy, który uruchamia się automatycznie natychmiast po wyłączeniu dostaw prądu. W SUW zastosowano elektroniczny system sterowania.
W sumie stacja przy ul. Kalwaryjskiej, zasilająca większą część miasta, jest w stanie wyprodukować 1,2 mln m3 wody uzdatnionej na rok. – Podwyższona jakość wody oraz zapewnienie bezpieczeństwa jej dostaw dla mieszkańców, to najważniejsze rezultaty tej inwestycji – zaznacza burmistrz Arkadiusz Strzyżewski.
– Myślę, że mieszkańcy szybko poczują jeszcze lepszą jakość wody. Szczególnie w centrum miasta, ponieważ w ul. Pijarskiej i ul. Dominikańskiej magistrale przesyłowe zostały wymienione na nowe, podobnie będzie w ul. Wojska Polskiego – mówi Robert Kaczmarek, kierownik Jednostki Realizującej Projekt w ZGK. Woda jest tak dobrej jakości, że można ją śmiało pić z kranu – w nowym budynku filtrów zamontowano urządzenie do jej paczkowania w litrowe i półtoralitrowe torebki. To na wypadek, gdyby do którejś części gminy trzeba było awaryjnie dostarczyć znaczne ilości wody pitnej.
Stacja wizytówką gminy
W przypadku inwestycji przy Kalwaryjskiej ważny był też aspekt estetyczny – najnowocześniejsza stacja w gminie stała się teraz ozdobą miasta. Wokół nowych budynków powstało ładne ogrodzenie, posadzone zostały drzewa i posiana trawa. Pracę filtrów za dużymi oknami mogą oglądać dzieci bawiące się na placu zabaw przy szkole „Dwójce”.
Informacja prasowa.
Napisz komentarz
Komentarze