Przy ul. Elektronicznej w Piasecznie wybudowane zostanie nowoczesne Archiwum Województwa Mazowieckiego.
Porozumienie w sprawie budowy siedziby Archiwum Województwa Mazowieckiego podpisali marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz. W dwóch budynkach o łącznej powierzchni ok. 10 tys. m², które mają powstać przy ul. Elektronicznej, swoją siedzibę poza Archiwum, będzie miała również delegatura Urzędu Marszałkowskiego. Przestrzeń na swoje archiwa zagwarantowała sobie również gmina Piaseczno. Na realizację inwestycji w budżecie samorządu Mazowsza zarezerwowano ponad 43 mln zł.
Nowoczesne rozwiązania
- Archiwum pomieści dokumenty archiwalne nie tylko urzędu marszałkowskiego, ale również szpitali, instytucji kultury oraz innych jednostek podległych samorządowi województwa, które nie posiadają miejsca do przechowywania dokumentacji lub wynajmują powierzchnie magazynowe do archiwizacji dokumentów - czytamy w komunikacie. - Dodatkowo w tym samym miejscu Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich wybuduje obwód drogowy – budynek administracyjno-socjalny, magazyny m.in. soli oraz garaż.
Zaletą nowoczesnego archiwum mają być również specjalne rozwiązania zabezpieczające dokumentację.
– Z kolei inwestycja, która będzie realizowana przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich ułatwi pracę służbom drogowym, dzięki czemu poprawi się też bezpieczeństwo na drogach - zapewniał marszałek Adam Struzik. - Utworzenie jednego wspólnego archiwum odciąży jednostki podległe samorządowi województwa - dodaje wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – Szpitale czy instytucje kultury będą mogły powierzchnie, wykorzystywane do tej pory na archiwum, przeznaczyć na inne cele związane z ich działalnością.
Wspólnie z Piasecznem
Przewodniczący sejmikowej Komisji Polityki Społecznej i Prorodzinnej i wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich Piotr Kandyba wyjaśnia, że inwestycja jest wyrazem dobrej współpracy Gminy Piaseczno i Urzędu Marszałkowskiego. – Od lat samorząd województwa mazowieckiego współfinansuje wiele inwestycji na terenie Piaseczna i okolic. A archiwum przyczyni się do zmniejszenia bezrobocia oraz rozwoju gminy – podkreśla radny.
W ramach porozumienia gmina Piaseczno zrealizuje przebudowę ulicy Elektronicznej wraz z zabezpieczeniem towarzyszącej infrastruktury technicznej oraz opracuje dokumentację projektową na potrzeby rozbudowy ulicy Opornikowej, która ma stanowić drugą, alternatywną drogę dojazdową do nieruchomości. W zamian za to samorząd województwa mazowieckiego zarezerwuje w budynku archiwum dla gminy Piaseczno do ok. 300 metrów bieżących powierzchni do przechowywania dokumentacji spraw zakończonych.
Na budowę archiwum samorząd Mazowsza zarezerwował ponad 43 mln zł. Podpisana została już umowa na dokumentację projektową, a realizacja inwestycji może potrwać ok. 3 lat.
Napisz komentarz
Komentarze