ZUS będzie mógł domagać się zwrotu świadczeń wypłaconych w ostatnich pięciu latach. Za błędy urzędników zapłacą obywatele.
Od 18 września obowiązują nowe przepisy. W życie weszła nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowelizacja daje ZUS-owi prawo do wystąpienia o zwrot świadczeń wypłaconych w ostatnich pięciu latach. Podstawą będzie stwierdzenie przez urzędnika, że emerytura lub renta nie powinna być nigdy przyznana albo jest za wysoka. O wysokości czy przyznaniu świadczenia emerytury decydują urzędnicy. W tym przypadku to obywatele, którzy poprawnie wypełnili wnioski i wystąpili o świadczenia do urzędu, zapłacą za ich błędy.
Co więcej, pieniądze mają być oddawane z odsetkami, a należności ściągane nawet od momentu przyznania emerytury.
- Przepisy nie tylko naruszają zaufanie do państwa, ale stwarzają też okazje do urzędniczych nadużyć, nie mówiąc o bezpieczeństwie socjalnych obywateli - informują eksperci.
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych wzywa do zwrotu świadczenia tylko w wyjątkowych sytuacjach np. kiedy świadczenia przyznawane lub wypłacane są na podstawie fałszywych zeznań lub dokumentów. Albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę pobierającą świadczenia - informuje Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS-u.
Napisz komentarz
Komentarze