Rada Polityki Pieniężnej ponownie podwyższyła stopy procentowe. Skala podwyżki jest wyższa niż oczekiwała większość ekonomistów.
Podczas dzisiejszego posiedzenia, decyzją RPP dokonano podwyższenia referencyjnej stopy procentowej z 0,5 proc. do 1,25 proc. Podobnej zmianie uległy także inne stopy procentowe. Stopy procentowe NBP kształtować się będą następująco:
- stopa referencyjna: 1,25 proc. w skali rocznej (poprzednio 0,5 proc.)
- stopa lombardowa: 1,75 proc. w skali rocznej (poprzednio 1 proc.)
- stopa depozytowa: 0,75 proc. w skali rocznej (poprzednio 0,0 proc.)
- stopa redyskonta weksli: 1,30 proc. w skali rocznej (poprzednio 0,51 proc.)
- stopa dyskontowa weksli: 1,35 proc. w skali rocznej (poprzednio 0,52 proc.)
Ekonomiści przed posiedzeniem RPP stawiali na wzrost głównej stopy NBP o 0,5 proc. Specjaliści wskazują, że bank centralny musi zacieśniać politykę monetarną w związku z rozgrzaną gospodarką, wysoką inflacją i by ograniczać oczekiwania inflacyjne obywateli.
Podwyżki stóp
To już druga z rzędu podwyżka stóp procentowych w Polsce, o poprzedniej wspominaliśmy miesiąc temu, była to pierwsza podwyżka od 9 lat.
Podwyżka stóp procentowych o 0.75 proc. jest najwyższą podwyżką od sierpnia 2000 roku. Wówczas jednak znajdowaliśmy się w całkowicie innej monetarnej rzeczywistości, wtedy inflacja sięgała 19 proc., dzisiaj mówimy o inflacji rzędu 6-8 proc.
Decyzja RPP a kredyty
Rata dla 25-letniego kredytu na 300 tys. złotych wzrośnie z 1379 złotych do 1497 złotych. Harmonogram zmian rat będzie różny w poszczególnych bankach.
Kolejne i ostatnie w tym roku decyzyjne posiedzenie RPP zaplanowano na środę 8 grudnia. Czy czekają nas kolejne podwyżki stóp procentowych?
Napisz komentarz
Komentarze