W ubiegły poniedziałek mieszkańcy Góry Kalwarii mieli okazje uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu. Tego dnia odbył się symboliczny, „powtórny” pogrzeb założyciela miasta Stefana Wierzbowskiego.
Biskup poznański Stefan Wierzbowski był jednym z najważniejszych hierarchów kościelnych XVII-wiecznej Rzeczpospolitej. W 1666 r. zakupił wieś szlachecką Góra, zniszczoną po potopie szwedzkim. Następnie odbudował ją, wzorując układ ulic na planie Jerozolimy. Zmienił również nazwę osady na Nowa Jerozolima. W 1670 r. miejscowość uzyskała prawa miejskie na prawie magdeburskim.
Stefan Wierzbowski zmarł w 1687 r. Ponad sto lat później, w 1791 r., jego szczątki spoczęły w sarkofagu w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.
W 2020 roku Góra Kalwaria obchodziła 350-lecie nadania praw miejskich. Z tej okazji parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny wystąpiła z pomysłem renowacji sarkofagu założyciela miasta. Udało się zebrać potrzebne środki i wiosną ubiegłego roku rozpoczęła się konserwacja, która objęła renowację i rekonstrukcję sarkofagu. Prace trwały blisko 9 miesięcy i właśnie dobiegły końca.
– Efekty prac renowacyjnych przeszły najśmielsze oczekiwania. Gdy zobaczyłem przywieziony sarkofag, pomyślałem, że ktoś go podmienił – mówi ks. Waldemar Kowalski, proboszcz parafii.
27 grudnia Michał Janocha, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, odprawił mszę świętą z okazji zakończenia renowacji. Był to również symboliczny ponowny pogrzeb założyciela miasta. Po nabożeństwie przedstawiciele władz miasta, a także reprezentanci mieszkańców Góry Kalwarii złożyli kwiaty na grobie biskupa Wierzbowskiego.
Renowacją sarkofagu zajęli się specjaliści z Konsorcjum Małgorzata Grupa i Alina Tomaszewska-Szewczyk z Torunia, a jej koszt wyniósł ponad 77 tysięcy złotych.
Napisz komentarz
Komentarze