W 58 punktach na terenie miasta pojawiły się tabliczki informujące o historii danego miejsca. To realizacja projektu zgłoszonego w ramach budżetu obywatelskiego w 2020 r.
Gdzie w Górze Kalwarii znajdował się targ rybny i gdzie przechowywano sól, która przypływała do stolicy Wisłą z Bochni i Wieliczki? W ostatnich dniach grudnia gmina zainstalowała 58 tablic z opisem ulic, budynków i innych obiektów na terenie miasta. Przygotowane w dwóch językach – polskim i angielskim – panele dają mieszkańcom i turystom możliwość poznania mijanych miejsc.
Tabliczki układają się w cztery trasy:
- Szlak Nowej Jerozolimy, prezentujący zabytki, osoby, miejsca, wydarzenia związane z istnieniem Góry Kalwarii założonej przez Biskupa Stefana Wierzbowskiego i funkcjonowaniem Kalwarii Mazowsza;
- Szlak Kultury Żydowskiej, prezentujący zabytki, miejsca, osoby, wydarzenia związane z istnieniem w Górze Kalwarii społeczności żydowskiej;
- Szlak Formacji Wojskowych, prezentujący zabytki, miejsca, osoby, wydarzenia związane ze stacjonowaniem w Górze Kalwarii: 1. Pułku Artylerii legionów Polskich, Dywizjonów Artylerii Konnej, Centralnej Szkoły Straży Granicznej, 1. Pułku Artylerii Najcięższej;
- Szlak Wielokulturowej Góry Kalwarii, prezentujący najciekawsze miejsca i obiekty świadczące o dawnej wielokulturowości miasta.
Pomysłodawcą tabliczek historycznych jest Piotr Rytko, prezes czerskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, aktywny promotor historii i tradycji Góry Kalwarii.
– Mam nadzieję, że wydany zostanie w 2022 r. Spacerownik po Górze Kalwarii, czyli przewodnik w oparciu o powstałe 4 szlaki tematyczne. Od początku zamysł był taki, że poza tablicami opracowane zostaną mapki z zaznaczonymi szlakami oraz przewodnik – opisuje swoją inicjatywę Rytko. Również Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria deklaruje, że wspomniana przez Piotra Rytkę mapa powstanie w tym roku.
Napisz komentarz
Komentarze